banner461
banner195

AB hibelerinden nasıl yararlanabileceksiniz?

Nevşehir Valiliğinin resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamada yerel sivil toplum kuruluşlarının AB hibe programlarından nasıl yararlanabileceklerine açıklık getiriliyor.

AB hibelerinden nasıl yararlanabileceksiniz?
30 Haziran 2017 Cuma 13:17

banner143
banner134
Nevşehir Valiliğinin resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamada yerel sivil toplum kuruluşlarının AB hibe programlarından nasıl yararlanabileceklerine açıklık getiriliyor.
21 Haziran 2017 tarihinde teklif çağrısına çıkılan bu hibe programı, Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından Sivil Toplum Sektörü altında yürütülüyor.
Katılımcı, aktif ve güçlü yerel örgütlenme sloganıyla başlatılan bu program kapsamında verilecek desteklerle, sivil toplum kuruluşlarının işlevsel kapasitesinin arıtılması hedefleniyor. Hibe desteklerinden faydalanmak isteyen yerel STK’lar yönetim, iletişim ve savunuculuk çalışmaları için ihtiyaç duyduğu kapasiteyi artıracak faaliyetlerden oluşan proje tasarlayıp, bu desteklerden faydalanabiliyor.
Yerel Stk Hibe Desteklerine Kimler Başvurabilir?
Hibe desteklerine başvuracak STK’ların, Hibe çağrısının yayınlanma tarihinden önce kurulmuş ve kar amacı gütmeyen tüzel kişilik olması, Türkiye’de dernek veya vakıf statüsü olan yerel bir STK olması şartı aranıyor.
Kurumların şubeleri veya temsilcilikleri veya irtibat büroları (tüzel kişiliği olmayanlar), sosyal yardımlaşma dernek ve vakıfları, odalar, işçi ve işveren sendikaları, ticaret ve sanayi odaları, borsalar, tasarruf sandıkları, kooperatifler, diğer meslek örgütleri ile bunların federasyonları ve konfederasyonları, araştırma enstitüleri, okullar, kamu kurumları ile dernek ve vakıf olarak kurulmamış kar amacı gütmeyen şirketler bu teklif çağrısına katılamazlar, ancak, projelerde iştirakçi olarak yer alabilirler.
Proje Süresi Ve Uygulama Yeri
Tüm proje faaliyetlerinin Türkiye’de gerçekleşiyor olması şartı bulunuyor. Ancak başvuruda, gerekçesi açıklanması durumunda, bazı proje faaliyetlerinin yurtdışında gerçekleştirilmesi de mümkün. Bu durumda, bu faaliyetlerin projenin büyük bölümünü oluşturmaması da gerekiyor. Proje uygulama süresi en az 10 en fazla 12 ay olabiliyor.
Ne Kadar Hibe Desteği Veriliyor?
Yerel STK’lar Hibe Programının toplam bütçesi 1 milyon 750 bin avrodur. Başvuru sahipleri proje faaliyetleri için en az 40 en fazla 60 bin avroya kadar hibe desteği alabiliyor. Hibe tutarı toplam uygun maliyetlerin en az yüzde 50’si, en çok yüzde 90’ı olabilir.
Başvuru Nasıl Ve Nereye Yapılıyor?
Başvurular İngilizce yapılıyor. Başvurular ilk aşamada Hibe Başvuru Rehberi A Bölümünde belirtilen Ön Teklif (Concept Note) doldurularak Merkezi Finans ve İhale Birimine (MFİB) yapılıyor. İlk değerlendirme sadece bu ön teklif üzerinden yapılacağından, başka bir ek doküman gönderilmesi gerekmiyor. Bir kuruluş birden fazla başvuru yapabiliyor ancak sadece bir başvurusuna hibe desteği alabiliyor. Ön teklifler üzerinden yapılacak değerlendirme sonucu kısa listeye kalan başvuru sahiplerinden Hibe Başvuru Formu B Bölümünü yine İngilizce doldurarak mantıksal çerçeve ve bütçeleri ile birlikte başvurularını tamamlaması isteniyor.
Ön tekliften oluşan ilk başvuruların 18 Ağustos 2017 saat 17:00’a kadar Merkezi Finans ve İhale Birimine elden veya posta yoluyla ulaştırılması gerekiyor.
Başvuru Sürecine İlişkin Ne Tür Destekler Bulunuyor?
Sorularınız yanıtlanıyor! Başvuru sürecine ilişkin soruları olan STK’lar, 28 Temmuz 2017 tarihine kadar kadar grs@cfcu.gov.tr adresine e-posta gönderebiliyor. Bu adreste toplanan tüm soruların yanıtları ise 7 Ağustos 2017 tarihinde www.cfcu.gov.tr sayfasında yayınlanıyor.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.