banner461

Anadolu Gençlik Derneği Ayasofya için yürüdü

Nevşehir’den de yoğun katılımın sağlandığı etkinlikte Anadolu Gençlik Derneği’nin “Seccadeni al da gel” davetiyle dolup taşan meydan, Mekke İmamı Murad Mustafa El Hasen imamlığında huşu içinde sabah namazını eda etti.

banner503
Anadolu Gençlik Derneği Ayasofya için yürüdü
01 Haziran 2016 Çarşamba 14:02

banner143
banner134
Namaz sonrası “Zincirler Kırılsın Ayasofya Camii Açılsın” sloganlarıyla meydandan ayrılan inançlı insan seli İstanbul’un fethini kutlamak için İzmit’e hareket etti.
Fetih Şöleni, İstanbul’da Ayasofya Camii avlusunda on binlerce kişinin saf tuttuğu sabah namazı ile başladı. Fetih Şöleni’ne Türkiye’nin dört bir köşesinde binlerce insan katıldı.
Fetih ruhunu diri tutan bu kutlamaya, ESAM’ın düzenlediği “25. Müslüman Ülkeler Birliği Kongresi”ne katılan yabancı misafirler de iştirak etti.
Anadolu Gençlik Derneği’nin “Seccadeni al da gel” davetiyle Anadolu’nun ve İstanbul’un dört bir yanından gelen yüz binler Ayasofya Camii Meydanı’nda kıyama durup, haksız ve usulsüz olarak zulme uğrayan ecdat yadigârına sahip çıktı. Gecenin ilk saatlerinden itibaren Ayasofya Camii Meydanı’nı doldurup sık sık  “Zincirler kırılsın Ayasofya Camii açılsın” sloganı atan fetih nesli, namaz vaktine kadar Şehzadebaşı Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Ercan Çakıroğlu’nun okuduğu Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Ammar Acarlıoğlu’nun okuduğu ezgileri dinleyerek sabah namazını bekledi.

Milli Görüşçüler Meydanda
Anadolu Gençlik mensuplarının Ayasofya Cami’nde bu ilk namazı değildi. Milli Görüş erleri daha önce de Ayasofya Cami’nin açılması ve mazlumlara destek olmak, zalimlere korku salmak ve haksızlıkları ortadan kaldırmak için birçok kez Ayasofya Camii Meydanı’nda namaz kılmış; miting düzenlenmişti.

Ayasofya Açılana Kadar Meydanları Dolduracağının Sözü
1934 yılında haksız bir şekilde müzeye çevrilen Ayasofya Cami’ne sahip çıkmak için Sultanahmet ve Ayasofya Meydanları sabah namazı saatinde insan seliyle dolup taşarken, Gülhane ve Çemberlitaş’a doğru taşan yoğun kalabalık, iman ve inançlı neslin nişanesi oldu. “Ayasofya Cami’ne biletle değil abdestle girmek istiyoruz” diyen yaşlısı- genci, kadını- erkeği sabah namazına gelen Ayasofya’ya hasret yürekler, Ayasofya Cami’nin içine girememe hüznünü yaşadı. Bir an önce haksızlığın giderilmesini isteyen fetih nesli, Ayasofya Camii açılana kadar meydanları dolduracağının sözünü verdi.

Kadınlar Ve Gençler Her Zamanki Gibi Meydanda Yerini Aldı
 “Cennet Annelerin ayakları altındadır”  Hadis-i Şerifine mazhar olmuş; Asım’ın neslini yetiştiren analarımız bacılarımız her zaman olduğu gibi meydandaki yerlerini aldı.  Seksen yasındaki amcalar Ebu Eyyûb el- Ensari (R.A.) misali sefere çıkarken, gençler ise geleceğin umudu oldu.

Namazı Mekke İmamı Kıldırdı
Sabah namazının vaktinin girmesiyle yüz binler Mekke İmamı Murad Mustafa El Hasen imamlığında Ayasofya Camii Meydanı’nda sabah namazını eda etti. Büyük bir huşu ile eda edilen namazın ardından Mekke imamının yaptığı duaya meydandakiler duygulu gözlerle âmin dedi. Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan yaptığı konuşmada, “Şunu bilsinler ki, Anadolu Gençlik Deneği, Ayasofya Camii olarak açılana kadar mücadelesini sürdürecek” dedi.

Namaz Sonrası Fethe
Genci yaşlısı çoluğu çocuğuyla inanmış yürekler, duayla son bulan kıyamın akabinde yüzbinler “zincirler kırılsın Ayasofya Camii açılsın” sloganları atarak meydandan ayrılıp İzmit’te gerçekleşecek olan Fetih kutlamalarına gitti.  Saadet Partisi Fatih ilçe teşkilatına mensubu gençlerin “Camiye Ayakkabıyla girilmez” yazılı tişörtlerle Ayafosya Cami’sine ayakkabılarını çıkartıp girmesi de ayrıca sabah programına başka bir anlam kattı. Ayasofya namazları öyle lezzet ve huşu duyduğum namazlar oluyor ki anlatamam. Kendi adıma namaz için saf tuttuğumuzda saflar o kadar sıkıydı ki yanımdakilerle adeta bütün olmuş, ümmet olmanın şuuruna varmıştım… Allah cc kıldığımız namazları kabul buyursun. 

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.