banner461
banner195

Araç sahipleri bu habere dikkat! Yeni dönem başlıyor, hata yapan yandı

Trafik radar denetleme sisteminde değişikliğe gidiliyor. Bir çok vatandaşın mağdur olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'avcı şirketleri' devre dışı bırakacak yasa değişikliğine gidileceğini açıkladı.

Araç sahipleri bu habere dikkat! Yeni dönem başlıyor, hata yapan yandı
15 Ağustos 2016 Pazartesi 17:47

banner143
banner134
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, şehiriçi ve şehirlerarası yollarda hız limitiyle ilgili düzenleme yapılacağını açıkladı. Sürücülerin sık sık mağduriyet yaşadığı hız sınırının belediyeler tarafından düzenlendiğini hatırlatan Özhaseki, sistemin 'avcı şirketler' tarafından kurulduğunu vurgulayarak, bu şirketlerin vatandaşa kesilen trafik cezalarından daha çok pay alabilmek için sürücülere adeta tuzak kurduğunu ifade etti.
 
Belediyelerin yollara kurduğu elektronik sistemlerin Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanıldığını belirten Bakan Mehmet Özhaseki, bu kullanımın karşılığında da sürücülere kesilen trafik cezalarından elde edilen hasılatın yüzde 30'unun belediyelere, “sistem kullanım bedeli” olarak Emniyet tarafından ödendiğini anlattı.
 
Yasa değişecek
 
Emniyet ve vatandaşlardan çok yoğun şikayetler geldiğini belirten Bakan Özhaseki, belediyelerin bu işi şirketlere hasılat paylaşımı yoluyla devretmesini önlemek, sistemleri kendi paralarıyla kurup avcı şirketleri devre dışı bırakmalarını sağlamak için yasayı değiştirmeye karar verdiklerini söyledi.
 
"Pay yüzde 10'a düşecek"
 
Bakan Özhaseki, bu amaçla torba tasarıya koydukları maddeyle, elektronik sistemlerini hasılat paylaşımı yoluyla kurduran ve işlettiren belediyelere sistem maliyeti çıkana kadar cezaların yine yüzde 30'unun ödeneceğini, ancak sistem maliyeti çıktıktan sonra bu payın yüzde 10'a düşürüleceğini bildirdi.
 
"Önce yüzde 5 yazıldı"
 
Bakan Özhaseki, hasılat paylaşımı yoluyla şirketlere elektronik trafik izleme sistemi kurdurup işlettiren belediyelere trafik cezalarından verilecek payın yüzde 30'dan yüzde 5'e düşürülmesi konusunda Maliye Bakanlığı'nın ısrar ettiğini, dolayısıyla maddenin ilk haline “yüzde 5” yazıldığını söyledi. Ancak madde Meclis'te görüşülürken çok sayıda belediye başkanıyla telefon trafiği yaşandığını belirten Özhaseki, başkanların “Hiç değilse yüzde 10 olsun” talepleri üzerine oranın yüzde 10'a yükseltildiğini açıkladı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.