banner421
banner461
banner195

Aşılama programı 15 Temmuz’a kadar sürüyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Oka​n Yılmaz, Koyun Keçi Vebası aşılama programının yanı sıra Brucella aşılama programının 15Temmuz 2016 tarihine kadar sürdüğüne dikkat çekerken aşılama sürecine dikkat edilmesi çağrısında bulundu.

Aşılama programı 15 Temmuz’a kadar sürüyor

banner143
banner134
Konuyla ilgili açıklama yapan Yılmaz; " Koyun Keçi Vebası Aşılama Programı ile aşılanmamış koyunlar ile kuzular aşılanacak, aşılanmayan hayvanlara il dışına sevklerde Veteriner Sağlık Raporu düzenlenmeyecektir. PPR aşılaması ile beraber küçükbaş hayvanlara da çipli küpeleme işlemi de yapılacaktır. Brucella Rev 1 Aşılaması, koyunlarda yavru atmaya sebep olan Brucella Hastalığına karşı koruma sağlamaktadır. Aşılama programında aşılanmamış anaç koyunlar ile kuzular ve damızlık koçlar aşılanacak, aşılanmayan koyunlar anaç koyun keçi desteği alamayacaklardır. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları  zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında 7 bin 731 TL idari para cezası ile cezalandırılması hükmü mevcuttur. Aşılama Programları; İl ve  İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık  Müdürlükleri tarafından yürütülecektir. Üreticilerin aşılama programı döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekmektedir" dedi.
Aşılama çalışmalarının hayvan hastalıklarıyla mücadeledeki önemine vurgu yapan Yılmaz, üreticilerin ileride mağduriyet yaşamamaları için aşılama çalışmalarına gereken ilgiyi ve desteği vermelerini istedi.  

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.