banner461
banner195

Booking.com’un durdurulmasının turizme olumsuz etkisi yok

Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, "Booking.com’un durdurulmasının Kapadokya turizmine olumsuz etkisi yok" dedi.

Booking.com’un durdurulmasının turizme olumsuz etkisi yok
07 Nisan 2017 Cuma 11:55

banner143
banner134
Türkiye de mahkeme kararıyla booking.com internet sitesinin durdurulması dolayısıyla Kapadokya turizmine olumsuz bir etki yapıp yapmadığını değerlendiren Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, sitenin faaliyetlerinin durdurulmasının bölge turizmine herhangi bir olumsuz etki yapmadığını dile getirdi.
Bölge turizmcileri olarak bir site çalışmalarının bulunduğunu da açıklayan Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, “Söz konusu sitenin faaliyetlerinin durdurulması bölge turizmimize olumsuz bir etki yapmadı. Özellikle İstanbul’dan Kapadokya’ya gelen yerli turizme etki yapmadı. Yurt dışından gelen yabancılar yine aynı booking com, sitelerini kullanıyorlar. Tabiki bu ülkemizde 58-60 milyon Avro gibi büyük bir paranın Ülkemizden Hollanda menşeli bir şirkete çıkması bir nebze biraz daha azalmış olur. Biz kendimiz bölge olarakta böyle bir site çalışması yapmaktayız. Bu çalışma sonrasında bölgemizin tanıtımı hemde ülke tanıtımına katkıda bulunmak için böyle bir site yapıp bu tür rezervasyonların tatilcilerin daha kolay rezarvasyon yapmasını sağlayacağız. Uluslar arası bir şirket Bölgemizdeki küçük esnaf biraz zarar görmüş olabilir zamanla bunu aşıp Ülkemizdeki   online sistemi bizim bölgemizde yapacağımız online siteleri tanıtımının yapılması bu açığın kapatılması gerekiyor. Çünkü bölgemize gelecek Kapadokya bölgesine gelecek misafirlerimiz, tatilcilerimizin otel seçiminden bizim için A otelde kalmış B Pansiyonda  kalmış önemli değil. Yeterki bölgeye gelsin kendileri seçimlerini zaten yapmakta zorluk çekmezler. Bölgede seçeneklerimiz çok fazla. İnternet sitelerin bütün otellerin web siteleri var. Buradan da rezervasyonlarını yüzde 20 gibi yüzde 30 lara varan komisyon bu siteye verildiği için bu fiyatın yüz 20, yüzde 30 daha aşağı almaları imkanı da sağlanmış olacak. Booking.com’a verilen komisyon ücreti otel fiyatından aşağı inmesi tatilciler için ikinci bir avantaj olarak sağlanabilir. Ama bir gerçek var ki booking com, Dünya çapında bir şirket bir firma. Bu online sistemi olduğu için Ülke tanıtımınada faydası olmadı diyemeyiz şimdiye kadar ülkemize gelen turistlerde önceki çalışmasında faydası oldu” diye konuştu.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.