banner461
banner195

Gizligider: "Kayadan Oyma Yapılar Mevzuata Kavuşuyor"

AK Parti Nevşehir Milletvekili Av. Ebubekir Gizligider, başkanlığındaki Nevşehir heyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığını ziyaret ettiler.

Gizligider: "Kayadan Oyma Yapılar Mevzuata Kavuşuyor"
15 Mayıs 2017 Pazartesi 20:19

banner143
banner134
AK Parti Nevşehir Milletvekili Av. Ebubekir Gizligider, başkanlığındaki Nevşehir heyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığında, kaya oyma yapılarla ilgili genelgenin neticelendirilmesi toplantısı düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakan Yardımcıları ve Genel Müdürlerinin katılımlarında düzenlenen "Kaya Oyma Yapılarla" ilgili toplantıya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Çiçek, Şube Müdürü Ayberk Serdar Korkmaz, Müdür Yardımcısı Mustafa Solmaz, Kavak Belediye Başkanı Celal Yiğit, Müteahhit Mustafa Kurugöllü (Höyük İnşaat Yön.Krl Başkanı) ve Jeofizik Mühendisi Umut Ergül yer aldı.

Toplantı sonrasında açıklamada bulunan AK Parti Nevşehir Milletvekili Av. Ebubekir Gizligider, "Kapadokya Bölgemizde binlerce kişinin istihdamını sağlayan ve ülkemizde sadece Nevşehir’de mevcut olan yeraltı depoculuğu ve kayadan oyma ticari yapıların ihtiyaç duyduğu yasal düzenleme çalışmamızda sona geldik" dedi.

Gizligider açıklamasında;" Kayadan oyma yapılar ve yeraltı depoları ile ilgili yürürlüğe girecek yönetmelik sonrasında turistik ve tarımsal anlamda çalışan kaya oyma yapılar yasal statüye kavuşacaktır. Yönetmelik ile bu yapıların altyapı ve ruhsatlandırma sıkıntıları sona erecek, yapılacak planlama ve proje çalışmalarıyla sektörün uzun vadede daha verimli çalışabilmesi sağlanacaktır. İlgili düzenlemede son rötuşların yapılmasının ardından uzun süredir beklenen yönetmelik kısa bir süre sonra yayımlanacak ve bölgemize has bu yapılara dair belirsizlik sona erecek ve tarımsal ve ticari desteklerden faydalanılabilecek ve hukuki boşluk sona erecektir" dedi. 

Kaya oyma yapılarla ilgili olarak artık sona gelindiğini ve müjdeli haberi çok yakında Nevşehir halkına vereceklerini ifade eden Gizligider, "Katkıları sebebiyle Bakanlığımıza, Valiliğimize, İl Müdürlüğümüze ve sektör temsilcilerimize teşekkür ediyor, Nevşehir Milletvekilleri olarak uzun bir süredir titizlikle üzerinde çalıştığımız yönetmeliğimizin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.