banner461

GÖRBİR Başkanı Mutlu; 27 Mayıs Kara Bir Lekedir

Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Nevşehir Şube Başkanı Erol Mutlu 27 Mayıs 1960 askeri darbenin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

banner503
GÖRBİR Başkanı Mutlu; 27 Mayıs Kara Bir Lekedir
27 Mayıs 2020 Çarşamba 12:19

banner143
banner134

Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Nevşehir Şube Başkanı Erol Mutlu 27 Mayıs 1960 askeri darbenin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Görbir Başkanı Mutlu, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı yazılı mesajında Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk darbesi olarak tarihe geçen 1960 darbesiyle halkın iradesinin yok sayıldığını belirterek 27 Mayıs 1960'ta "Yeter söz milletindir" diyenlerin cezalandırıldığını ifade etti. Türk demokrasisi açısından tam bir kara leke olarak nitelendirilen askeri darbeyle demokrasi, siyasi kültür ve geleneğin büyük yara aldığını kaydeden Mutlu, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Milletin adamı merhum Başbakan Adnan Menderes hükümetine yapılan bu darbe aslında milli iradeye yapılan bir saldırıydı. 27 Mayıs 1960’ta bir takım cuntacı zihniyet milli iradeyi Yassıada'da kurduğu mahkemede yargıladı. Yassıada günlerinde Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes'le birlikte tutuklanan DP'liler, kötü muameleye maruz kaldı. Yassıada duruşmaları sırasında Başbakan Adnan Menderes yaşadığı o kadar baskıya ve iftiralara rağmen asla nezaketinden ödün vermedi. Kendisine yöneltilen diktatör suçlamalarına ise Menderes'in cevabı; '1950 ila 1960 arasında ortada ne diktatörlük vardı ne de diktatör' oldu. Darbenin ardından, demokrasinin gelişimi ve yerleşmesi açısından önemli bir rol üstlenen Başbakan Adnan Menderes ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın idamı toplumsal tarihimizde derin bir iz bırakmış, milli irade baskı altına alınmıştır. Haksız uygulama ve adaletsiz yargılamalarla ölüme mahkûm edilen merhum Adnan Menderes'in hatırası ve sevgisi milletimizin gönlünden silinememiştir. Hiçbir şey darbeye gerekçe olamaz. Böylesi tarihi olaylardan çıkardığımız derslerle demokrasimizi geliştirmek ve sahip çıkmak her zaman görevimiz ve amacımız olmalıdır. Bu vesile ile büyük siyasetçi, devlet adamı ve demokrasi şehidi merhum Adnan Menderes ve arkadaşlarını rahmet ve şükranla anıyorum"


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.