banner461
banner195

Hukuki mücadelimiz sürecek

Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, doktorların eş durumundan tayin haklarının kısıtlanmasına yönelik yönetmelikle ilgili hukuki mücadelelerinin süreceğini söyledi.

Hukuki mücadelimiz sürecek
02 Eylül 2016 Cuma 12:59

banner143
banner134
Türkiye Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, doktorların eş durumundan tayin haklarının kısıtlanmasına yönelik yönetmelikle ilgili hukuki mücadelelerinin süreceğini söyledi.
Çetin, “Danıştay 16. Dairesi eşi özelde çalışan doktorların eş durumundan tayin haklarını kısıtlayan yönetmeliğin yürütmesini 2015 yılında durdurmuş, 2016 yılında ise yapılan itiraz sonucunda yürütmeyi durdurma işlemini sonlandırmıştı. Danıştay 5. Dairesi Haziran 2016’da Sağlık Bakanlığı’nın hekimlerin eş durumu atamalarına kısıtlama getiren stratejik personel uygulamasında bir kez daha yürütmenin durdurmuştu. Eşi özelde çalışan doktorlar eş durumundan tayin hakkından faydalanabiliyorlardı. Geçtiğimiz ay ise Sağlık Bakanı Recep Akdağ yaptığı açıklamada "Biz doktorları stratejik personel kabul ediyoruz, özel sektörde çalışan eşinin yanına bundan sonra yollamayacağız. Bakanlar Kurulu Kararı üzerinde çalışıyoruz" diyerek hukuken kazanılan bu hakkın engelleneceğini açıkça ifade etmişti. Bu konuda ilk adım atıldı. Bakanlar Kurulu, 1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeyle, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelikte değişiklik yaptı. Yapılan değişiklikle eşi özelde çalışanların tayin hakkını düzenleyen hükme şu fıkra eklendi: "Genel sağlık bakımından önemi haiz sağlık personeli hakkında özel yönetmelikte düzenleme yapılması kaydıyla birinci fıkranın (d) bendi hükmüne ilişkin farklı usul ve esaslar belirlenebilir." Bu düzenleme eşi özelde çalışan doktorların eş durumundan tayin hakkını kısıtlamaya yönelik bir düzenlemedir. Danıştay’ın yürütmeyi durdurmalarda temel dayanağı olan çerçeve yönetmeliğe uyumsuzluk ve dayanak yoksunluğu ortadan kaldırılmak istenmiştir. Doktorlara özelde çalışan bir eşinin olamaz bir aile kuramazsınız, kurduysanız da bu yuvayı dağıtın demek hangi vicdan, akıl ve hukuk ilkesine sığmaktadır. Kişiye ya eşini ya da işini seç tercihi ile karşı karşıya bırakmak, Anayasanın 49. Maddesine ve 41. Maddelerine aykırıdır. Anayasa ile koruma altına alınan aile kurumunu yönetmelikle darmadağın etmek nasıl bir hukuk anlayışıdır. Türk Sağlık-Sen olarak söz konusu düzenleme ile ilgili gerekli hukuki girişimlerde bulunacağız, çalışanın hakkını korumak adına mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.