banner461
banner195

İl Müdürü Yıkarbaba Nevşehir SGK'yı Anlattı

Nevşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Ali Yıkarbaba, üç ayrı kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirilmesinin 10.yılı ve Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

İl Müdürü Yıkarbaba Nevşehir SGK'yı Anlattı
17 Mayıs 2016 Salı 13:36

banner143
banner134
Nevşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Ali Yıkarbaba, SGK İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Sabah Kahvaltılı basın toplantısında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Sosyal Güvenlik Haftası etkinlikleri kapsamında kurumun 10 yıllık süreçte kat ettiği mesafeleri ve yapılan düzenlemeleri vatandaşlarla esnaf ziyareti ve okullarda ki programlarla anlattıklarını kaydeden Nevşehir SGK İl Müdürü Mehmet Ali Yıkarbaba, kurumun hizmet kalitesini artırma gayreti içerisinde olacak şekilde vatandaşların hizmetlere daha kolay ve hızlı ulaşmasına yönelik imkanlar sağlama mücadelesi şeklinde çalışmaların devam ettiğini söyledi.

SGK'nın bir Vakıf olma özelliği taşıyan kurum olduğunu ifade eden Yıkarbaba, Sebebini de şu sözlerle açıkladı: SGK kurumu işçiden işverenden minik minik topladığı paraları Mevlana misali bir taraftan alıp diğer taraftan teker teker vatandaşlarımıza geri veriyor. Bu manada SGK kurumu çok hayırlı işlere imza atan kutsal bir kurum olarak yerini korumaktadır. Bu yüzden bizlerde bu kurumun birer fertleri olarak toplanan bu paraları tasarruflu bir şekilde kullanma mecburiyetindeyiz dedi.

Kapsam ve derinlik bakımından, herhangi bir sağlık sigorta paketi ile karşılaştırılması mümkün bile olamayacak kadar geniş olan SGK hizmetlerinin birçok Avrupa ülkesinde verilen hizmetlerden daha kaliteli olduğunu kaydeden Yıkarbabab, kurum olarak sosyal güvenlik haftasına, ülkenin neredeyse yüzde 100’ünü kapsayan bir Genel Sağlık Sigortası ile girmiş olmaktan gurur duyduklarını vurguladı.

Toplantıda Nevşehir ile ilgili bilgileri de gazetecilerle paylaşan Yıkarbaba, Yıllardır büyük bir muamma olarak belirsizliğini koruyan Eski Bağkur Binasının bu yıl içerisinde yıkımına başlanacağını,  5 katlı Nevşehir SGK Yeni il binasınında temelinin atılacağını müjdeledi. Ayrıca mevcut 8,5 Dönümlük SGK il Binasınında ihaleyle satışının gerçekleşeceğini belirtti.

Yeni Nevşehir SGK Binası 5 katlı 4000 metre kare alan içerisinde 2016 yılında temeli atılarak 1 yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır dedi.

 10. Yıl Temalı SGK Haftası Etkinlikleri BaşladıNevşehir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Mehmet Ali Yıkarbaba, 10. Yıl Temalı SGK Haftası münasebetiyle düzenlenen toplantıda yaptığı açıklamasında şunları ifade etti;

Üç ayrı kurumun Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleştirilmesinin 10.yılındayız.
 
        Bu yılki Sosyal Güvenlik Haftası etkinliklerimiz boyunca, Sosyal Güvenlik Kurumunun bu 10 yıllık süreçte kat ettiği  mesafeleri ve yapılan düzenlemeleri sizlerle ve vatandaşlarımızla paylaşacağız.
 
        Aynı zamanda, Sosyal Güvenlik bilincinin, ilköğretim çağından başlayarak hayatın tüm aşamalarında oluşturulmasına ve zinde tutulmasına yönelik çalışmalarımız ile bu konuda elde ettiğimiz sonuçlar hakkında sizleri bilgilendireceğiz.
 
        64. Hükümet eylem planında yer alan ve Kurumumuzu ilgilendiren tüm reformlar, Sosyal Güvenlik Haftasına yetiştirilerek Kanunlaşmıştır.
 
        Kamuoyu nezdinde çok büyük karşılık bulan ve memnuniyetle değerlendirilen bu reformlardan da söz edeceğiz.
 
Kurum olarak, sizleri; Kurumumuzun faaliyetleri, son dönemde hizmet verdiğimiz ve hizmet aldığımız kesimlere yönelik yaptığımız iyileştirmeler  ve yeni dönemde de yapmayı düşündüğümüz projeler hakkında bilgilendirmek istiyoruz.
 
1 Kasım seçimlerinin ardından 64.Hükümet eylem planında yer alan hususlar ve sürecin devamında yapılan tespitler ışığında vatandaşlarımız lehine bir çok iyileştirme yapılmıştır.
 
Çalışmalarımız, Kurumuzun hizmet kalitesini  artırma gayreti içerisinde olacak şekilde vatandaşlarımızın hizmetlere daha kolay ve hızlı ulaşmasına yönelik imkanlar sağlama mücadelesi şeklinde devam etmektedir.
 
İl Müdürlüklerimiz, Kurumumuzun taşra teşkilatını oluşturmakta olup  vatandaşlarımız için yerinden çözüm hizmetleri sunmaktadır.
 
Taşra teşkilatımız, vatandaşlarımızın işlerini ve ailelerini geride bırakıp Kurumumuzun  merkez hizmet birimlerine müracaat etmesine gerek kalmaksızın tüm işlemlerini gerçekleştirebilecekleri ve sorunlarını çözebilecekleri kabiliyetlerle donatılmıştır.
 
Vatandaşlarımızca cevaplanan memnuniyet anketlerinde, Çalışma Bakanlığımız ve bağlı ilgili kuruluşlarına artan güven ve memnuniyet oranları da, bu hizmeti yerine getirmedeki gayretimizin somut meyveleridir.
 
        Değerli basın mensupları;
 
        Lise’de öğrenim gören gençlerimize, öğrenimleri devam etmek ve bakmakla yükümlü sigortalı velileri olmak kaydıyla 20 yaşına kadar sosyal güvenlik hakkı tanınmaktaydı.
    Yapılan düzenleme ile gençlerimize, bakmakla yükümlü sigortalı velileri olup olmadığına bakılmaksızın, erken mezuniyetleri durumunda 20 yaşını geçmemek kaydıyla ilave iki yıl daha sosyal güvenlik hakkı getirildi.
 
Örneğin, gencimiz liseden 18 yaşında mezun olduğunda 20 yaşına kadar, 17 yaşında mezun olduğunda 19 yaşına kadar sosyal güvenceli olacaktır.
 
Aynı şekilde, daha önceki uygulamalarda üniversitede öğrenim gören gençlerimize, öğrenimleri devam etmek ve bakmakla yükümlü sigortalı velileri olmak kaydıyla 25 yaşına kadar sosyal güvenlik hakkı tanınmaktaydı.
 
Yapılan düzenleme ile gençlerimize, bakmakla yükümlü sigortalı velileri olup olmadığına bakılmaksızın, erken mezuniyetleri durumunda 25 yaşını geçmemek kaydıyla ilave iki yıl daha sosyal güvenlik hakkı getirildi.
 
Örneğin, gencimiz Üniversiteden 23 yaşında mezun olduğunda 25 yaşına kadar, 22 yaşında mezun olduğunda 24 yaşına kadar sosyal güvenceli olacaktır.
 
        Gençlerimize sunulan kolaylıklar bununla da sınırlı kalmadı. Tüm gençlerimizin 25 yaşına kadar olan Genel Sağlık Sigortası Prim Borçlarının  tamamını siliyoruz.
 
        Yönetmelik çalışmalarımızın tamamlanmasının ardından, yaklaşık 3,5 milyon gencimizin yaklaşık 4 milyar TL borcunu tamamen siliyoruz.
 
        Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, özellikle bir Sosyal Güvenlik Haftasında, geleceğimizin teminatı gençlerimize müjdeler vermekten son derece memnunuz.
 
        Gençlerimizin istihdamı ve çalışma hayatına katkıları başta olmak üzere kendilerine yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.
 
        Gençlerimiz kendilerine sık sık müjdeler vereceğimizden emin olsunlar…
 
    Kurumsal hizmetlerimizde, özellikle memurlarımızın emeklilik işlemlerinde kullandığımız programlar yenilenerek  emeklilik işlemleri ve diğer hizmetlerin daha kolay ve hızlı yapılması sağlanmıştır.
 
Bayan memurlarımıza yarı zamanlı çalışma hakkı getirildi. Doğum izinlerinin bitiminden sonra çocukları ilköğretime  başlayana  kadar bayan memurlarımız yarı zamanlı çalışabileceklerdir.
 
        Böylece bayan memurlarımız çalışma hayatına devam ettikleri gibi annelik görevlerini de yerine getirme imkanı bulacaklar.
 
        Kalkınmada öncelikli iller arasında yer alan ilimiz,  teşvik kapsamında olup, daha önce 10 sigortalı çalıştırma şartına bağlı olan teşvikten yararlanma koşulu kaldırılmış olup, bir sigortalı bile çalıştıran işyerlerimiz teşvik kapsamına alınmıştır.
 
       
 
        Asgari ücretin 1300 TL'ye yükseltilmesi nedeniyle işverenlerimizin yükünü hafifletmek amacıyla, işverenlerimize 100 TL asgari ücret desteği sağladık.
 
        Bu uygulama ile işverenlerimizin yükü hafiflemiş ve işyerinden olağan dışı işçi çıkartma süreci yaşanmamıştır.
 
        Sürdürülen terörle mücadele sürecine Kurumumuz tam destek vermiştir. Bu kapsamda mağduriyet yaşayan esnafımıza, prim erteleme ve taksitlendirme imkanı sağlanmıştır.
 
        İşverenlerimiz, işyerlerinde çalıştırdıkları sigortalıların işlemlerini elektronik olarak e-bildirge üzerinden gerçekleştirmektedir.
 
        Daha önce işverenlerimiz bu sistemde kullandıkları şifreleri temin etmek için şahsen veya vekilleri ile kurumumuza müracaat etmek durumundayken, yapılan düzenleme ile şifre teminini de elektronik olarak bulundukları yerden yapabileceklerdir.
 
        Böylece, işverenlerimiz ve sigortalılarımızın işlemlerinde muhtemel gecikmelerin önüne geçilmiş ve şifre teminindeki zaman ve sermaye kayıpları önlenmiştir.
 
        Doğum yapan veya evlat edinen sigortalı bayanlarımıza da yarım çalışma ödeneği uygulaması getirilmiştir. Sigortalımız burada 15 gün çalışmakta, 15 günlük ücret almakta ve işvereni de sadece 15 günlük prim yatırmaktadır. Sigortalımızın doğum yada evlat edinme nedeniyle eksik kalan 15 günlük ücreti ve primi Türkiye İş Kurumu tarafından karşılanmaktadır.
 
        Bu özel uygulama ile annemiz 15 gün çalıştığı halde 1 aylık maaş almakta ve 1 aylık primi yatırılmaktadır.
 
        Eskiden 10 günden az çalışma süreleri işkazası ve meslek hastalığı yönünde teminat altına alınamıyorken, yapılan iyileştirme ile 10 günden az çalışanlar da işkazası ve meslek hastalığı yönünden sosyal güvenceye kavuşturulmuşlardır.
 
        Uygulama ile mevsimlik tarım işlerinde çalışan kadınlarımızın da sorunları çözülmüştür.
 
        Özellikle ev hizmetlerinde çalışan ve işin tabiatı gereği 10 günden az hizmeti bulunan sigortalılarımız için gerekli elektronik uygulamalar açılarak her bir hizmet günlerinin kayıt altına alınması sağlanmıştır.
 
        Ev hizmetlerinde 10 günden fazla ve sürekli hizmet verilen yerler için, işverenlerimize özel iyileştirmeler yapılmıştır.
 
        Buna göre, işyeri ve  sigortalı tesciline ilişkin belgeler bir kez düzenlendiğinde her ay otomatik olarak yenilenmektedir.
 
 
        Kadınlarımıza üç defaya mahsus olmak üzere doğum borçlanması hakkı getirilmiştir. Böylece aile hayatının sürekliliği sağlanmış ve kadınlarımızın çalışma hayatındaki varlıkları korunmuştur.
 
        Tüm İşçi ve Bağ-Kur Emeklilerinin aylıklarına 100 TL seyyanen zam yapılmıştır.
 
        Emeklilerimizin aylıklarından kesilmekte olan Sosyal Güvenlik Destek Primini kaldırdık. Mart ayı itibariyle bütün kesintiler sona ermiş, yersiz kesinti varsa da iade edilmiştir.
 
        Böylece emeklilerimizin maaşında %10’luk bir artış daha gerçekleşmiştir.
 
        Emeklilerimize talepleri halinde aylıkları konutlarında ödenmektedir.
 
        Bu güne kadar yaklaşık 10.000 emeklimizin maaşını konutunda ödedik.
 
        Yine istemeleri durumunda emeklilerimiz, üç  aylık maaşlarını peşin olarak alabiliyorlar.
 
        Bayramlarda da emeklilerimizin maaşını bayram ihtiyaçlarını giderebilecek bir zamanlama ile ödeyerek, bayram sevincini vaktinde yaşamalarını sağlıyoruz.
 
        Polislerimizin ve uzman erbaşlarımızın 2200 olan ek göstergeleri 3000’e çıkarılmış, emniyet hizmet tazminatı yüzde 25 artırılmıştır.
 
        Bu kadrodan emekli olan personelinde maaş intibakı yapılmıştır.
 
        Kurumumuz dijital platformda ve sosyal ağlar da son derece aktif bir hizmet vermektedir. Web sayfamızda güncel gelişmeler anlık olarak verilmekte, hizmete ilişkin duyuruların yanı sıra tescil ve prim bilgileri, sigortalılık bilgileri, emeklilik hizmetlerine ilişkin bir çok uygulama bu ekrandan sunulmaktadır. Sigortalılarımız ve işverenlerimiz, işlemlerinin çoğunu internet ortamında gerçekleştirebilmektedir.
 
        Modern Dünyanın her türlü iletişim araçlarına entegre olmuş bir şekilde başta sosyal medya araçları olmak üzere sınırsız bir erişim imkanıyla sosyal güvenlik hizmetini sürdürüyoruz.
 
        Kurumumuz internet uygulamaları ile SGK TV, sigortalılarımıza anlık bir yönlendirme hizmeti sunmaktadır.
 
        İlköğretim çağındaki çocuklarımızda sosyal güvenlik bilincinin oluşması, çocuktan aileye doğru bir eğitim modeli uygulanması kapsamında, çizgi filmlerimiz ve çocuk dergilerimiz yayımlanmıştır.
 
 
Alo 170 hattı ile de, vatandaşlarımızın kurum hizmetlerine ilişkin tüm sorularına cevap verilmeye devam edilmektedir. Merkezimizi arayan işitme engelli vatandaşlarımıza dahi hizmet verilmektedir. Merkezlerimizde özellikle kadın ve engelli istihdamı noktasında pozitif ayrımcılıklar yapılmaktadır.
 
Sigortalılarımız tüm kurum hizmetlerinin aksayan yada sabote edilmek istenen işlemleri için bilgilendirme hattımızı bir ihbar hattı olarak da kullanabilmektedirler.
 
Özellikle son dönemde sıklıkla rastlanan; sahte işyeri, sahte sigortalılık ve kayıtdışı istihdam şikayetleri hızlıca değerlendirilerek herhangi bir mağduriyet oluşmasına engel olunmaya çalışılmaktadır.
 
Bu haliyle Alo 170, ülkemizin en hızlı geri dönüş sağlayan ve çözüm üreten bilgi edinme uygulamasıdır.
 
 
Değerli Basın Mensupları,
Kıymetli Misafirlerimiz,
 
Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, Sosyal Güvenlik haftasına, ülkemizin neredeyse %100’ünü kapsayan bir Genel Sağlık Sigortası ile girmiş olmakla gurur duyuyoruz.
 
Kapsam ve derinlik bakımından, herhangi bir sağlık sigorta paketi ile karşılaştırılması mümkün bile olamayacak kadar geniş olan Kurumumuz hizmetleri bir çok Avrupa ülkesinde verilen hizmetlerden daha kalitelidir.
 
10 uncu yılını dolduran Kurumumuz, geleceğe; daha kaliteli ve gelişen teknoloji ile yarışan bir sağlık hizmeti finansman paketi ve daha etkin bir sigortacılık hizmeti ile girecektir.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu artık nereden nereye geldiği tartışmalarını bir kenara bırakmış ve reformlara odaklanmıştır.
 
Katettiğimiz mesafelerle övünmek yerine bu husustaki takdiri vatandaşlarımıza bırakan bir yönetim anlayışı ile hep daha iyisini sağlamanın gayretinde olacağız.
 
Özellikle, reformcu karakteri ile Kurumumuza ve Bakanlığımıza yeni bir soluk kazandıran Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızın imzası ile yapacağımız iyileştirmeler yarının Sosyal Güvence Modelinin temellerini oluşturacaktır.
 
Sosyal Güvenlikte ikinci faz çalışmaları ile çalışanlarımıza ve tüm vatandaşlarımıza Sosyal Güvenlik Haftalarımızda müjdeler vermeye devam edeceğiz.
 
Bu vesileyle bir kez daha, başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU, Kurum Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Selim BAĞLI ve tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.
 
Saygılarımla…


 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.