banner461
banner195

Kapadokya’da Ev Fiyatına Saat

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Göreme Beldesinde açılan sanat galerinde bulunan saatlerin ev fiyatına satılması dikkatlerden kaçmıyor.Katar, İstanbul ve Kütahya’dan sonra Kapadokya’da açılan çini sanat galerinde bulunan ve birbirinden...

Kapadokya’da Ev Fiyatına Saat
26 Mayıs 2016 Perşembe 12:43

banner143
banner134
Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Göreme Beldesinde açılan sanat galerinde bulunan saatlerin ev fiyatına satılması dikkatlerden kaçmıyor.
Katar, İstanbul ve Kütahya’dan sonra Kapadokya’da açılan çini sanat galerinde bulunan ve birbirinden özel el emeği ile yapılan saatlerin 25 bin lira ile 250 bin lira arasında değişen fiyatları dikkatlerden kaçmıyor. Unesco Yaşayan İnsan Hazinesi Ödülü’nü aldıktan sonra 2010 yılında vefat eden ünlü çini ustası Sıtkı Olçar’ın adını taşıyan sanat galerisi, kızı Nida Olçar tarafından Kapadokya’da açılmasının ardından el emeği ile yapılan birbirinden özel ürünler burada alıcısını bekliyor. Sanat Galerisi sahibi Nida Olçar yaptığı açıklamada birbirinden özel el emeği ile bugüne kadar 43 saat ürettiklerini ve şuanda ellerinde çok az sayıda saat kaldığını ifade ederken, saatlerin 25 bin lira ile 250 bin lira arasında satışa sunulduğunu söyledi. Olçar, “Saatler zamanın bence dilsiz sanıklarıydı. Bu çalışmaya başlamadan önce tarihi binalarda, kent meydanlarında bir takım saat örnekleri incelemek istedik. Fakat eski tarihi binalar artık kaybolduğu için veya restorasyon çalışmasında yenilemeleri yapılmadığı için örneklere çok rastlayamadık. Sadece özel koleksiyonlarda, banka koleksiyonlarında ve büyük müzelerde bazı örnekler vardı. Bunlardan yola çıkarak 43 adet çini saat işledik. Bunda da geleneksel Kütahya çini sanatının dışına çıktık. Bunları modernize ederek oval formlara, at başlarına ya da yuvarlak tabakların içine saatler işledik. Elimizde bulunan Picasso saat mozaik işleme tekniği ile yaklaşık dört buçuk ay boyunca işlendi. Bunun dışında taş karo taşından saatlerimiz var. Piri Reis’in deniz haritalarını işlemiş olduğumuz saatimiz bulunuyor. Taş çinimizin özelliği yüz yıl boyunca dış cephe şartlarında yaşayabiliyorlar. Masa saatleri, üçlü saatler işledik. Saatlerimizin bu derece ilgi göreceğini beklemiyorduk. Yaklaşık 43 adet saat işledik. Hepsinin de özelliği bir taneye bir tane işlenmesi. Yani saatlerimizin tek adet olması büyük bir özelliği yanında getirdi. 43 adet saatimizden sadece 6-7 adet saatimiz kaldı. Onlardan beş tanesi şuanda sanat galerimizde sergilenmekte ve satışa sunulmaktadır. Saatlerimizin fiyatları da yaklaşık 25 bin lira ile 250 bin lira arasında değişiyor” şeklinde konuştu.
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.