banner461
banner195

Kapadokya’da sit alanına yapılan 3 katlı bina yıkıldı

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Uçhisar beldesinde bulunan ve üçüncü derece sit alanı olan bölgeye yapılan 3 katlı bina, Uçhisar Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı.

Kapadokya’da sit alanına yapılan 3 katlı bina yıkıldı
19 Temmuz 2017 Çarşamba 12:41

banner143
banner134
Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Uçhisar beldesinde bulunan ve üçüncü derece sit alanı olan bölgeye yapılan 3 katlı bina, Uçhisar Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı.

Uçhisar Belediyesi sınırları içerisinde yer alan ve konum itibarıyla üçüncü derece sit alanı olan bölgeye 30 metrekarelik yer yapılması izni varken bölgeye yapılan 3 katlı binanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu ve belediyenin yasa dışı ve imar dışı alanda olduğunu söyleyen Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, bundan dolayı da binanın yıkımının gerçekleştirildiğini söyledi.

Karaaslan, “Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Tabiat Varlıklar Kurulu gerek belediyemizin buradaki yapılaşmanın yasa dışı ve imar dışı bir alanımızda olduğundan ve üçüncü derece sit bölgesi olduğundan yıkım kararı almış olmamıza rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Kurulunun yıkılması kararını kendilerine tebliğ etmiş olmamıza rağmen bu süreç içerisinde kendisi bu yıkım işini gerçekleştirmediğinden dolayı şimdi biz zorunlu olarak belediye ekiplerimizce yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız masrafları da ilgiliye fatura ettireceğiz” dedi.

"3.derece sit alanına devasa apartman yapıldı"
Karaaslan, “Burası üçüncü derece sit alanı ve orada normalde bir miktar yapılaşmaya yönelik kolaylık sağlanmış. 1 ve 2. derecede kalan bölgelerimizde herhangi bir yapılaşmaya esas uygulanması mümkün değil. Ama üçüncü derece sit alanı bölgesinde kalan kısımlarda 30 metrekarelik Tarım İl Müdürlüğünün izinleri ile bir çiftçi bağ damı yapılmasına müsaitlik veriliyor. Ama burada 30 metrekarelik bir bağ damı değil neredeyse burada devasa bir apartman oluşturulmuş. Dolayısıyla hem tabiat varlıklarımızı hem de belediyemize yıkımı esas teşkil edecek bir durum söz konusu olduğundan dolayı bu sürece girilmiştir” diye konuştu.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.