banner461

Nevşehir'de Kalbi duran hasta 15 dakika sonra hayata döndü

Nevşehir’de geçirdiği kalp krizi sonucu kalbi duran 39 yaşındaki adam, 15 dakika sonra hayata döndürüldü.

banner503
18 Ocak 2017 Çarşamba 13:09

banner143
banner134
Nevşehir’de geçirdiği kalp krizi sonucu kalbi duran 39 yaşındaki adam, 15 dakika sonra hayata döndürüldü.

Edinilen bilgiye göre, özel bir sektörde çalışan evli ve üç çocuk babası Özkan Sarkmaz (39), iş yerinde çalıştığı sırada fenalaştı. Mesai arkadaşlarının 112 Acil Servis ekiplerine bilgi vermesi sonrasında olay yerine gelen ambulansla Nevşehir Devlet Hastanesi acil servisine kaldırılan Sarkmaz’ın yolda kalbi durdu. Ambulans içerisindeki doktor ve sağlık görevlilerinin 5 dakika boyunca kalp masajı yapmalarına karşın hayata döndürülemeyen Sarkmaz, kısa sürede acil servise ulaştırıldı. Burada acil servis doktorları tarafından yaklaşık 10 dakika boyunca yeniden kalp masajı uygulanan Sarkmaz’ın kalbi durduktan 15 dakika sonra yeniden atmaya başladı. Ardından ameliyata alınan Sarkmaz, başarılı geçen bir ameliyat sonrasında ölümden döndü.

Nevşehir Devlet Hastanesinde görevli Kardiyoloji Uzmanı İsmail Şahin, hastanın ambulansta ve acil serviste yapılan kalp masajıyla yeniden hayata döndürüldüğünü belirterek, “Acil doktorlarımız kalp masajı ile hastamızı hayata yeniden döndürdüler. Burada çalışan doktor arkadaşlarımızın sayesinde hastamızı anjiyoya alabildik. Yaklaşık 10 dakika acil serviste kalp masajı yapıldı anjiyo ise 45 dakika ile bir saat arasında sürdü. Damar yollarını açtık. Hastamızın yolda kalbi durdu. Hastamıza 5 dakika boyunca ambulansta müdahale edildi. Ama şu anda hem bitkisel olarak hem de normal fiziksel olarak neredeyse geri döndü” diye konuştu.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Uzman Dr. Muhammed Çömce ise, “Ayın 9’u da kalp krizi ile acil kliniğimize başvurdu. Ve yaklaşık 10 dakika kalp durması sonrasında acildeki hekimlerimiz müdahale etti. Kalbi belli bir ritm oluşturulduktan sonra anjiyo ünitesine alındı. Kardiyoloji uzmanımızın girişimi ile başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Kalp damar yolları açıldı ve sonra yoğun bakım ünitesindeki takibi ile hayata döndürüldü” dedi.

Sarkmaz, “Yeniden doğmuş gibiyim”

"Yeniden doğmuş gibiyim" diyen Özkan Sarkmaz, "Sabah iş yerindeyken mide bulantısı gibi bir şeyler vardı bayağı bir ilerleyince ciddiyete döndü. Böyle olmayacak dedik ve ambulans çağıralım dedik ve ambulans hemen geldi. Yarı yolda zaten ben bilincimi kaybetmişim bana masaj yapıyorlardı. Buraya ex olarak gelmişim. Allah razı olsun gereken müdahaleyi yapmışlar, baya uğraşmışlar. Bu ünitenin olmasından dolayı ben hayata yeniden döndüm. Diğer illere gidecek olsam zaten yetişmemin imkanı yokmuş. Daha doğrusu ben kalp hastası olduğumu bilmiyordum. Bu hizmeti buraya getirenlerden Allah razı olsun. Allah bana bir şans verdi. Yeniden doğmuş gibiyim" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
NEVŞEHİRLİ - 3 yıl önce
Gercekten buyuk bir mucize RABBIM korumus
Avatar
Zafer Hicabi - 3 yıl önce
Öncelikle Allahıma şükürler olsunki Özkan arkadaşımızı ailesine ve bize bağışladı, Ayrıca arkadaşımıza gerekli müdahaleyi yaparak hayata dönmesi sağlayan tüm sağlık personelinden Allah razı olsun.
Avatar
Göksel Taşcı - 3 yıl önce
Ömrü veren Cenab-ı Hak. Vesile olan herkesten Allah razı olsun. Hayırlı be sağlıklı bir ömür temenni ederim Özkan kardeşim.
Avatar
Bilal uludağ - 3 yıl önce
Kimin başına ne geleceği belli olmuyor Böyle bir kalp ünitesi olmasaydı arkadaş belkide ölmüş olacaktı,Allah bu üniteye katkısı olan başta millet vekillerimiz il başkanımız belediye başkanımız Doktorlarımız vs vs hepsinden Allah razı olsun Amaç artık parti meselesi değil çalışanı görme devri fib habere de ayrıyeten teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla
Avatar
Mehmet cetinkaya - 3 yıl önce
Geçmiş olsun Rabbim yeniden hayat bahsetmiş
Avatar
Adnan GÖNCÜ - 3 yıl önce
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN;ALLAH UZUN ÖMÜRLER VERSİN.