banner461

Nevşehir'de KOP Destekli Seralarda Tarla Günü Düzenlendi

Seralarda hasadın başlamasına müteakip Gülşehir İlçesi Yeşilli köyünde Geniş katılımlı bir Tarla Günü Etkinliği düzenlendi.

banner503
Nevşehir'de KOP Destekli Seralarda Tarla Günü Düzenlendi
30 Haziran 2019 Pazar 19:23

banner143
banner134

2018 yılında Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce projelendirilerek KOP Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresine sunulan % 70’ i KOP destekli 24 adet 510 m2 yüzölçümlü "Kızılırmak Havzası KOP Seralarıyla Taçlanıyor Projesi "seralarının kurulumları tamamlanarak üretime başlandı.

Seralarda hasadın başlamasına müteakip Gülşehir İlçesi Yeşilli köyünde Geniş katılımlı bir Tarla Günü Etkinliği düzenlendi.

Gülşehir Kaymakamı Talat TABUR,  Hacıbektaş Kaymakamı Yiğit Yaşar DEMİRER,  İl Tarım ve Orman Müdürü Okan YILMAZ, KOP İdaresi Başkanı İhsan BOSTANCI, Nevşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hüseyin ŞENER, Nevşehir Orman İşletme Müdürü Aykut SATIRLI, Gülşehir İlçe Jandarma Komutanı Kürşat TIRAŞ, Gülşehir Emniyet Müdürü Vekili Adem ÇETİN,Gülşehir Müftüsü Talat İLBAHAR,  Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Mahmut ÇALIŞKANER, Gülşehir Ziraat Odası Başkanı Hacı Mehmet Baysal ile Acıgöl, Hacıbektaş Ziraat Odası Başkanları, İl Şube ve İlçe Müdürleri, Teknik elemanlar, Yeşilli ve civar köylerin üreticileri ve misafirlerin katıldığı programın açılışında konuşma yapan Yeşilli köyü muhtarı Selami AKSOY misafirlere hoşgeldiniz diyerek KOP kaynaklarıyla köyde gerçekleştirilen seralarda üretime başlanarak tarımsal üretime katkı sağlayacağını, üretime yönelik bu desteklerin devam etmesi ile bölgede üretimin hızlanacağını dile getirerek projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Serada üretime başlayan çiftçilerden konuşma yapan Nuray KÜÇÜKDEVECİ ve Tahsin CAMBAZ ise yapılan seralardan duydukları memnuniyeti ifade ederek, bölgede seracılık ve sebze üretiminin artarak devam edeceğini söylediler ve katkı sağlayanlara teşekkürlerini bildirdiler.

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Okan YILMAZ yaptığı konuşmasında “Kızılırmak, İlimiz Nevşehir'i tam ortadan bölerek yaklaşık 90 km uzunluğunda tarım için verimli bir havza oluşturmuştur. Kızılırmak havzasında rakım ortalaması 900m’dir. Orta Anadolu’da bulunan ilimiz rakım ortalamasının 300 m altında olan bu seviye örtü altı bitkisel üretimi için oldukça uygun bir zemin olarak değerlendirilmektedir. Bu sebeple il Müdürlüğü olarak kısa, orta ve uzun vadede ırmak havzasında bulunan çalışkan üreticilerimiz ile sadece ilimize değil bölgemiz nüfusuna hitap edebilecek yeşil yapraklı sebze üretimi projesine 2018-2019 yılından itibaren start vermiş bulunmaktayız.

Örtüaltı bitkisel üretim İlimiz iklim şartlarında üreticilerimize üretimlerinde ilkbahar döneminde en az iki ay öne çekmek ve sonbahar döneminde de en az iki ay uzatmak suretiyle hem kendi kazançlarını hemde ilimiz üretimine önemli katkılar sunacaktır. Ayrıca örtü altında yetiştirilen ürünler kontrollü, güvenli ve sağlıklı ürünler olduğu için tüketiciler adına güvenilir gıda tercihide sunmaktadır. Örtü altı üreticiliğin bir diğer avantajı birim alanda daha fazla ürün elde edilebilmesidir.İlimizde salatalık verimi açık alanda 2ton/da iken  Mevcut projemizde olduğu gibi her biri 510m² olan  plastik örtü seralarda dekara 10 Tonun üzerinde bir verim alınmaktadır. Bu nedenle her bakımdan avantajlı olan örtü altı üretim konusunda tüm üreticilerimizi yönlendirmemiz ve desteklememiz gerekmektedir.Nevşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak 2019 yılında gerçekleştirdiğimiz 24  adedi KOP Kalkınma Bölge İdaresi ve 2 adedi Nevşehir Valiliği İl Özel İdaresi destekli olmak üzre 26 adet Plastik Örtü Seraların kurulumunu gerçekleştirerek çiftçilerimizin daha fazla üretim yapmalarını ve gelir elde etmelerini temin etmek için bir adım atmış oldukBu seraların yapımında KOP İdaresi tarafından 1 milyon TL yatırım desteği sağlanmıştır.Yapmış olduğumuz bu seralar ile birlikte İlimizin örtü altı üretim kapasitesi 150 bin m² ninüzerine çıkmıştır.Örtü altı sebzeciliğini çok daha büyük alanlara taşıyabilmek için projelerimiz devam edecektir” dedi.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan BOSTANCI ise yaptığı konuşmasında programa katılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek programla esas olarak düşük gelirli üreticilerin gelirini ve refah seviyesini yükseltmeyi hedeflediklerini söyledi. Bu kapsamda Eğitim ve Kırsal Devanatajlı bölgelerde Mali Destek İçin sunulan projelerin değerlendirildiğini ve uygun projelerin desteklendiğini belirterek kurulan seraların hayırlı olmasını diledi ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından İlçe Müftüsünün duasıyla seraların açılışı gerçekleştirildi ve program seraların gezilmesi ile devam etti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.