banner461

Nevşehir'de Sığırlara Çiçek Aşısı Yapımına Başlandı

Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ Aşılama Programı hakkında şunları söyledi...

banner503
Nevşehir'de Sığırlara Çiçek Aşısı Yapımına Başlandı
10 Ekim 2016 Pazartesi 16:42

banner143
banner134
Nevşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan YILMAZ Aşılama Programı hakkında şunları söyledi;
" Nevşehir merkez ve ilçelerin de  45 günlük ve üzeri yaştaki sığır cinsi hayvanlara Nevşehir Özel İdaresi desteğiyle temin edilen aşı ile SIĞIRLARDA NODÜLER EKZANTEMİ Aşılama Programı (LSD-Sığır Çiçek) başlamıştır.
Sığır Çiçek Hastalığı büyükbaş hayvanlara sinekler ile bulaşan, deride nodül ve yumrularla karekterize olan et ve süt veriminde azalma, damızlık değerinde düşmeye ile beraber ekonomik kayıplara neden olan, ihbari mecburi bir hastalıktır. Hastalıkla mücadelenin en etkin korunma yolu aşılama ve sinekler ile mücadeledir.
Buzağı desteklemesi ve büyükbaş hayvan sevklerinde Veteriner Sağlık Raporu almak için Şap aşısı ile beraber Sığır Çiçek aşısı şartı aranacağından yetiştiricilerimizin mutlaka çiçek aşısı yaptırmaları gerekmektedir.
5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup, aksi hareket edenler hakkında 2016 yılı için 7.731 TL idari para cezası verilmesi hükmü mevcuttur. Şap Aşısı uygulanmamış hayvanların  sevklerine müsaade edilmeyerek veteriner sağlık raporu verilmemektedir.
Aşılama Programı; İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimiz tarafından yürütülmektedir. Üreticilerimizin mutlaka hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmelidir. Hayvan yetiştiricilerimizin LSD Aşılama Programına göstereceği yoğun ilgi ilimizde LSD Hastalığı ile mücadelemizi kolaylaştıracaktır." dedi.
Hayvan sahiplerine ve ilgililere önemle duyurulur.   

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.