banner461
banner195

Nevşehir'de Zabıta Personeline Organik Tarım Anlatıldı

Organik tarım ürünleri konusunda Nevşehir'de, Nevşehir Belediyesi ile merkeze bağlı Belediyelerde görev yapan zabıta personellerine organik tarım ve organik ürünler konusunda eğitim verildi. 

Nevşehir'de Zabıta Personeline Organik Tarım Anlatıldı
18 Mart 2016 Cuma 12:43

banner143
banner134
Organik tarım ürünlerine ilginin her geçen gün artmasıyla büyük rağbet görmeye başlayan organik tarım ürünleri konusunda ilimizde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü organik tarım biriminde görevli konu uzmanı tarafından Nevşehir Belediyesi ile merkeze bağlı Belediyelerde görev yapan zabıta personellerine organik tarım ve organik ürünler konusunda eğitim verildi. 
Yapılan eğitimde piyasada satılan ürünlerin, organik olup olmadığı, tüketiciyi yanıltıp yanıltmadığı hakkında bilgi verildi. Konu uzmanı organik tarımın; Üretiminde kimyasal ilaç ve gübrelerin kullanılmadığı, çevreye ve insan sağlığına saygılı, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü, nihai ürünü sertifikalı olan alternatif  bir üretim şekli olduğunu belirtti. Piyasada ya da semt pazarlarında satılan ürün üzerinde yer alan % 100 Doğal, Hormonsuz, Hakiki, Köy ürünü, Saf, Natürel Arılı gibi ifadelerin Organik Ürün ile eşdeğer anlam ifade etmediğini belirtti. Bu ürünlerin üretim aşamasında herhangi kimyasal kullanılmadan üretilmiş olsa bile kontrol ve sertifikasyon sistemine dahil olmadığı için organik ürün olarak kabul edilemeyeceğini, denetimlerde bu şekilde kullanılan ifadelere dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.