banner461
banner195

Nevşehir'in Bu köyünde herkesin soyadları 'B' ile başlıyor

Nevşehir’in merkez ilçeye bağlı Balcın Köyü muhtarı Erdal Buyrukbilen, gezici arıcılık yapan iki ailenin köylerini kurduğunu söyledi.

Nevşehir'in Bu köyünde herkesin soyadları 'B' ile başlıyor
21 Mayıs 2016 Cumartesi 14:09

banner143
banner134
Balcın Köyü muhtarı Erdal Buyrukbilen, 1930’lu yıllarda Soyadı Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle Nevşehir’den gelen nüfus memurunun Balcın köyünde yaptığı incelemeler sırasında, köyün isminin Balcın olmasından dolayı köyde yaşayan ailelere “b” harfi ile başlayan soy isimler verdiğini söyledi.

Buyrukbilen, zaman içerisinde mahkeme kararı ile soy isim değiştiren ailelerin bile yeni aldıkları soy isimlerinde “b” ile başladığını söyledi.

Buyrukbilen’in verdiği bilgilere göre, Balcın’da yaşayan 21 ailenin soy isimleri şöyle; Buyrukbilen, Başkay, Baki, Baştutan, Bıkmaz, Başaran, Batmaz, Bingöl, Bilge, Bilgin, Boylu, Başol, Boyacı, Baldemir, Baykaplan, Benli, Birlik, Bulut, Baştürk, Başkın ve Başbük.

1990’li yıllara kadar Nevşehir başta olmak üzere diğer illere çok sayıda ailenin göç ettiğini belirten Buyrukbilen, köydeki nüfus göç hareketliliğinin 1990’lı yıllarda içme suyu bulunması nedeniyle durduğunu dile getirerek halkın, buğday ve kabak üretimi ile uğraş verdiğini belirtti. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.