banner461
banner195

Nevşehir Kalesi yeraltı kentinden son durum

Nevşehir Kalesi altında bulunan dünyanın en büyük yeraltı şehrindeki arkeolojik kazı ve temizlik çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. İşte Nevşehir Kalesi yeraltı kentinden son görüntüler...

27 Haziran 2016 Pazartesi 17:26

banner143
Nevşehir Kalesi yeraltı kentinden son görüntüler
İlgili Galeriye Git
banner134
Nevşehir Kalesi civarında 11 mahalleyi içine alabilecek şekilde gerçekleştirilen Nevşehir Kalesi ve Etrafı Kentsel Dönüşüm projesi uygulama çalışmalarında keşfedilen dünyanın en büyük yeraltı şehir yerleşiminde, arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Nevşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmalarında Ortodokslar açısından önemli bulgular içeren tarihi kiliseden sonra kayadan oyma manastıra ulaşıldı.


Kent merkezinde bulunan ve üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilen Nevşehir Kalesi çevresindeki 11 mahalleyi içine alan 400 bin metre karelik alandaki kazı ve temizlik çalışmaları devam ediyor. Daha önce, İsa Peygamber’in göğe yükseldiğini tasvir eden fresklerin bulunduğu ve Ortodokslar açısından önemli bulgular içeren tarihi kiliseye ulaşılan yer altı şehrinde, bu kez de 5 veya 6. yüzyıla tarihlendirilebilen kayadan oyma manastıra rastlandı.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, alanda ortaya çıkarılan verilerin, zaman zaman paylaşılması dolayısıyla çeşitli ülkelerden bilim adamı ve belgesel yapımcılarının sürekli bölgeyi ziyaret ettiklerini dile getirdi.

“Alanın tamamını koruma altına aldık”

Temizlik çalışmalarının sürdüğü yer altı şehrinin çok geniş bir alanı kapsadığını ifade eden Ünver, alanın bir bölümünün gelecek yıl ziyarete açılacağını belirtti. Ünver, bugüne kadar yapılan çalışmalarda bezirhaneler, su yolları, yaşam merkezleri, yer altı kilisesi ve eski orduların kullandığı at ahırlarının ortaya çıkarıldığını aktararak, şöyle devam etti: “TOKİ ile alanda çalışmaya ilk başlanıldığında kimsenin orada bir yer altı şehri olduğuna dair fikri yoktu. Temizlik faaliyetleri başlayınca bu durum ortaya çıktı. Burası temizlendiğinde bezirhaneler, yaşam merkezleri, eski ordulara ait at ahırları, su yolları ve başka alanlarla insanlığa kazandırmış olacağız. Çalışmalarımızı heyecanla yürütüyoruz. İleri aşamada dünyanın ve Türkiye’nin en ünlü restoratörleri burada görevlendirilecek. Buranın bir bölümü gelecek yıl turizme açılacak. Alanın tamamını şu an koruma altına aldık, temizlenme süreci tamamlandıkça bölüm bölüm turizme kazandırılacak.”

İşte Nevşehir Kalesi yeraltı kentinden son görüntüler !
" Devamı Haberin Foto Galerisinden izleyebilirsiniz..."Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.