banner461
banner195

Nevşehir’de Muhteşem Kur’an Ziyafeti

Nevşehir İl Müftülüğü tarafından düzenlenen ve “5. Uluslararası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” na ülkelerini temsilen katılan ve Dünya derecesi elde eden ünlü hafızların katıldığı “Kur’an Ziyafeti” Merkez Kurşunlu Camii’nde gerçekleşti.

Nevşehir’de Muhteşem Kur’an Ziyafeti
15 Haziran 2017 Perşembe 15:04

banner143
banner134
Nevşehir İl Müftülüğü tarafından düzenlenen ve “5. Uluslararası Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” na ülkelerini temsilen katılan ve Dünya derecesi elde eden ünlü hafızların katıldığı “Kur’an Ziyafeti” Merkez Kurşunlu Camii’nde gerçekleşti.
Muhteşem Kur’an Ziyafeti programına AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Doç. Dr. Cenksu Üçer, (Türkiye) Dünya Birincisi Yaşar Çuhadar, (Endonezya) Takdir Feriza Hasan, (Tanzanya) S. Musa Ramadhadi, (Türkiye) Recep Yasan, İl Müftüsü Yakup Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir, Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, Vaizler, Emekli İmam Hatip Cemil Usta, iş adamları ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.
Ülke genelinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yürütülen program hakkında bilgi veren Dünya Birincisi Yaşar Çuhadar; “Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu olarak bu yıl Ramazan ayından on gün önce İstanbul Fatih Camii’nde Uluslararası Hafızlık ve Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’ nın 5. sini düzenledik. Bu yarışmamıza 62 ülkeden 120 hafız geldi. İstanbul’da bir Kur’an şöleni, ziyafeti yaşattık. Sadece İstanbul’daki kardeşlerimiz değil Anadolu da, diğer iller de faydalansın istedik. Bir program çerçevesinde Ramazan ayının birinci gününden itibaren düzce ilinden başladık ve bugünde Nevşehir’in, sizlerin misafiri olduk. Aramızda Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma yarışmasında dereceye giren Türkiye’den, Endonezya’dan ve Tanzanya’dan dünya birincisi hafızlarımız var. Kur’an ayında Kur’an ile buluşuyoruz ve hayatımızın geri kalan kısmında da Kur’an ile hemhal olup, Kur’an ile yaşama gayretinde oluruz inşallah” dedi.
Muhteşem Kur’an tilavetinde birbirinden değerli Hafızlarımızdan; (Türkiye) Dünya Birincisi Yaşar Cuhadar, (Endonezya) Takdir Feriza Hasan, (Tanzanya) S. Musa Ramadhadi, (Türkiye) Recep Yasan Kur’an-ı Kerim’ den Aşr-ı Şerifler okudular.
Muhteşem Kur’an tilaveti sonrası Cemil Usta yatsı namazını kıldırırken, Dünya Birincisi Yaşar Çuhadar ise Enderun usulü teravih namazı kıldırdı.
Teravih namazı sonrası Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Doç. Dr. Cenksu Üçer tarafından okunan Aşr-ı Şeriflerin duasını ve vatandaşlar tarafından okunan Hatm-i Şeriflerin duasını yaptı.
İl Müftüsü Yakup Öztürk katılımcılara kısa bir konuşması yaptı ve “Bugün bu Nevşehir’imizde bu mübarek mabette, bu tarihi camimizin içinde müstesna bir gün yaşadık, yaşıyoruz elhamdülillah. Ramazan oruç ayı dedik, sabır ayı dedik, şükür ayı dedik, fikir ayı dedik, irfan ayı dedik, hayır hasenat ayı dedik, Kur’an ayı dedik ve Kadir ayı dedik.
Kadir ayı dedik çünkü bin aydan daha hayırlı olan “Kadir Gecesi” bu ayda gizlidir.
Kur’an ayı dedik çünkü televizyonlar Kur’an okuyor, Radyolar Kur’an okuyor, hocalar mukabelelerle Kur’an okuyor derken, işte bizde bugün Dünya birincisi hocalarımızı dinledik, Rabbim hepsinden razı olsun. Rabbim bizlere bu dinlediklerimizle iman etmeyi, iman ettikten sonra okumayı, okuduktan sonra anlamayı, anladıktan sonra hayatımıza tatbik etmeyi nasip eylesin” dedi ve tüm Nevşehirliler adına programa katılan değerli hafızlara, Başkanlıktan gelen misafirlere ve camiyi dolduran vatandaşlara teşekkür etti.
Cami çıkışında programdan çok memnun kaldıklarını ve gönüllerinin Kur’an’a doyduklarını belirten katılımcılar, bu programı düzenleyen, organize eden başta Diyanet İşleri Başkanlığı’na, İl Müftüsü Yakup Öztürk’e, Müftülük çalışanlarına çok teşekkür ettiler ve programın devamını istediklerini söylediler.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.