banner461

Nevşehirli Remzi Başbuğ Türkiye'nin gururu oldu...

Assuva Savunma Sanayii Başkanı Nevşehirli Remzi Başbuğ, Bursa Uludağ'da kaybolan dağcıları arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

banner503
Nevşehirli Remzi Başbuğ Türkiye'nin gururu oldu...
09 Aralık 2019 Pazartesi 19:11

banner143
banner134

Assuva Savunma Sanayii Başkanı Nevşehirli Remzi Başbuğ, Bursa Uludağ'da kaybolan dağcılar Mert Alparslan (31) ve arkadaşı Efe Sarp (37)'ın arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

İstanbul dan gelerek çıktıkları Uludağ zirvesinden 1 Aralık'tan beri kaybolan 2 dağcıyı arama çalışmaları tüm hızıyla sürerken o günden bugüne kayıp dağcılardan ilk ize, Assuva Savunma Sanayii Başkanı Nevşehirli Remzi Başbuğ'un ürettiği ve Türkiye'de tek olan bu drone ile bulundu.

Su altı, kar altı ve toprak altlarını gösteren ve savunma sanayide kullanılmak üzere özel olarak üretilen dronelerla yapılan alan taramasında Uludağ'ın kuzey batısındaki dere yatağında kayıp olarak aranan dağcılardan Efe Sarp'a (37) ait olduğu belirlenen kırmızı mont bulundu. Montun içinden de, yeşil bere ve ile evlerine ait olduğu düşünülen anahtar bulundu. Ayrıca, yürütülen çalışmalarda monta yakın bir bölgede ise bir erkek cesedi bulundu. Cesedin kimliği araştırılıyor.

Assuva Group Yönetim Kurulu Başkanı Nevşehirli Remzi Başbuğ yaptığı açıklamada; "Tamamen kendi yerli üretimimiz olan Rb 128 Drone yer altı görüntüleme cihazımız ile Uludağ'da kayıp olarak aranan 2 şahsın arama çalışmalarına katıldık. Rb 128 Drone ile yaptığımız İlk uçuşumuzun ardından tarama yaptığımız bölgede kayıp dağcılara ait olduğu belirlenen ilk izlere ulaşıldı. Çalışmalarımız devam ediyor ve bu cihazımızla dronemızla kayıp şahsı bulmaya çalışıyoruz" dedi.

Remzi Başbuğ Kimdir?

1979 Nevşehir doğumlu, üniversite mezunu, evli ve Nina adlı kız ve Emirhan adlı erkek çocuk babası. İlkokul, ortaokul ve liseyi Nevşehir’de okudu. Üniversite eğitimi için İstanbul’a gitti. Daha sonra Almanya'da elektrik ve manyetikle ilgili eğitim aldı. Ve Almanya'dan getirdiği makineleri Türkiye'de satışa başladı. Ürettiği Yer altını Gören Cihazlar Türk askeri için güzel bir kaynak ve Türk mühendisleri için gurur kaynağı oldu.

Nevşehirli hemşehrimiz Remzi Başbuğ, 17 yaşında iken Naim Süleymanoğlu'nun etkisi altında kalarak haltere merak sardı. Bizzat kendi kendisini yetiştirdi; bölge, derken Türkiye birinciliklerine, sonunda da Avrupa'lara kadar ulaştı. Çok genç yaşta Milli takım forması giymeyi başaran Remzi Başbuğ Avrupa yıldızlar şampiyonasında Avrupa 3'üncüsü oldu.  1995 yılında Türkiye Fair Play ödülüne layık görüldü. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.