banner461
banner195

Niğde'ye kokudan girilmiyor ! İşte o gizemli koku'nun nedeni belli oldu

Niğde’de kent merkezinde sahur vaktinde yayılan ve Vatandaşı Tedirgin Eden Pis Kokunun Nedeni Belli Oldu.

Niğde'ye kokudan girilmiyor ! İşte o gizemli koku'nun nedeni belli oldu
28 Haziran 2016 Salı 14:27

banner143
banner134
Niğde'de bir kaç gündür vatandaşı tedirgin eden ve rahatsızlanmalarına yol açan o pis kokunun kaynağı belli oldu. Niğde'de hissedilen bu koku yüzünden çok sayıda vatandaşlar polise ve çeşitli kurumlara ihbarlarda bulunmuştu.

Niğde'de Vatandaşı Tedirgin Eden Pis Kokunun Nedeni Belli Oldu.  Valilik açıklama yaptı.


Niğde’de kent merkezinde sahur vaktinde yayılan koku nedeniyle Niğde Valiliği açıklamada bulundu: "Niğde'de 27 Haziran 2016 Pazartesi gecesi saat 02.00 civarında 112 Acil Çağrı Merkezine Vatandaşlarımız tarafından yoğun gaz kokusu alındığına dair ihbarlar gelmeye başlamış, alınan ihbarlar üzerine Belediye, Emniyet, Sağlık, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Kapadokya Gaz Ekiplerince Şehir Merkezinde kokunun kaynağına yönelik geniş çaplı çalışmalar başlatılmıştır. Vatandaşlarımızdan gelen tüm ihbarlar dikkate alınmış her şüpheli noktaya ilgili ekiplerimizce ulaşılmıştır. Saat 04.00 itibarı ile kokunun yoğunlaştığı Kızılca Deresi bitiminde çalışmalar. hızlandırılmış ve söz konusu kokunun bu dereden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Yaşanan sorunun söz konusu bölgeye izinsiz atık bırakılması sonucu oluştuğu değerlendirilmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından dere suyundan numune alınarak tahlil yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilmiştir. Vatandaşlarımızın endişelendiği üzere söz konusu kokunun doğal gaz kaçağı veya Akkaya Barajından kaynaklanmadığı anlaşılmıştır. Öte yandan duyulan koku nedeni ile gece boyunca 71 vatandaşımız sağlık kurumlarına müracaat etmiş, tedavileri acil poliklinik ve servislerde tamamlanmasının ardından hastaların tamamı taburcu edilmişlerdir. Konu, ilgili birimlerce takip edilmekte olup gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir." dedi.


Niğde’de koku paniği! Nefes alan hastanelik oldu...

 Niğde'de dereye bırakılan atıktan kaynaklandığı değerlendirilen koku paniğe yol açarken, çok sayıda vatandaş da rahatsızlanarak hastanelere başvurdu. 
155 Polis İmdat hattını arayarak bilgi almaya çalışan vatandaşlar, kokunun kaynağını öğrenemeyince sokaklara çıktı. Kimi vatandaşlar bilgi alabilmek için emniyet müdürlüğü önünde toplandı.

Doğalgaz kaçağı olma ihtimaline karşı doğalgaz dağıtım şirketi ekipleri çalışma başlattı. AFAD ekipleri de mahallelerde önlem aldı. 

Koku nedeniyle rahatsızlık geçiren çok sayıda kişi hastanelerin acil servisine başvurdu. Ambulansların yanı sıra polis ekipleri de rahatsızlanan vatandaşları hastanelere taşıdı. Daha çok çocuklar ve yaşlıların etkilendiği koku nedeniyle hastanelerde çok sayıda kişinin maske taktığı görüldü. 

Hastaneye giden vatandaşlardan Naime Bahar, Esenbey Mahallesinde oturduğunu, sahur için uyandıkları sırada şiddetli kokuyu hissettiklerini anlattı. 

Balkonda çamaşır astığı sırada eve koku geldiğini ifade eden Bahar, 11 aylık bebeğini rahatsızlanınca hastaneye getirdiğini kaydetti. 

- Kokunun kaynağı Kızılca Deresi

Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu, dün gece kentte paniğe neden olan kokunun dereye izinsiz bırakılan atıktan kaynaklandığının tespit edildiğini bildirdi.

Vali Peynircioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, dün gece saat 02.00 civarında 112 Acil Servis merkezine vatandaşlardan yoğun gaz kokusu alındığına dair ihbarlar geldiğini, bunun üzerine Niğde Belediyesi, Emniyet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, AFAD ve Kapadokya Gaz ekiplerince şehir merkezinde kokunun kaynağına yönelik geniş çaplı çalışmalar başlatıldığını kaydetti.

Vatandaşlar tarafından alınan ihbarların dikkate alındığını her şüpheli noktaya ilgili ekiplerin ulaştığını belirten Peynircioğlu, şu bilgileri verdi:

"Saat 04.00 itibarıyla kokunun yoğunlaştığı Kızılca Deresi bitiminde çalışmalar hızlandırılmış ve söz konusu kokunun bu dereden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Yaşanan sorunun söz konusu bölgeye izinsiz atık bırakılması sonucu oluştuğu değerlendirilmektedir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından dere suyundan numune alınarak tahlil yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilmiştir. Vatandaşlarımızın endişelendiği üzere söz konusu kokunun doğal gaz kaçağı veya Akkaya Barajı'ndan kaynaklanmadığı anlaşılmıştır."

Peynircioğlu, kokudan etkilenerek Niğde Devlet Hastanesi acil servis polikliniğine başvuran 71 kişinin de tedavilerinin ardından taburcu edildiğini aktardı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.