banner461

THKP-C'li teröristin adı Hacıbektaş'ta sokağa verildi

Hacıbektaş ilçesinde belediye meclisinin aldığı kararla Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) örgüt üyesi Ulaş Bardakçı’nın ismi ilçedeki bir sokağa verildi.

banner503
THKP-C'li teröristin adı Hacıbektaş'ta sokağa verildi
12 Ağustos 2020 Çarşamba 09:57

banner143
banner134

Hacıbektaş ilçesinde belediye meclisinin aldığı kararla Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (THKP-C) örgüt üyesi Ulaş Bardakçı’nın ismi ilçedeki bir sokağa verildi.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş ALTIOK sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında; "Hacıbektaş Belediyesi Meclisi olarak aldığımız kararla, Hacıbektaş’ımızın kaybettiği degerlerimiz Ulaş BARDAKÇI, Mehmet TAŞDEMİR, Hürcan GÜRSES ve Halil TUNÇ’un isimleri park ve sokak isimlerinde yaşayacak. Mekanları cennet yıldızlar yoldaşları olsun" dedi.

ULAŞ BARDAKÇI KİMDİR?

Esas adı Rasih Ulaş Bardakçı’dır. 1947 yılında Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde doğdu. ODTÜ'de okudu. ABD'nin Ankara büyükelçisi Robert Komer'in makam aracının ODTÜ bahçesinde yakılması eylemine katıldı (15 Ocak 1969).

Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) içindeki tartışmalara aktif biçimde katıldı. Gençlik arasında Milli Demokratik Devrim (MDD) tezlerinin etkisinin artmasında önemli bir rol oynadı. Devrimin ancak savaşçı bir partiyle mümkün olabileceğini savundu. THKP-C'nin kuruluşuna katıldı ve parti tezlerinin ortaya çıkmasında etkili oldu. THKP-C'nin ilk genel komitesinde yer aldı ve para, malzeme bulma işleriyle görevlendirildi.

THKP-C'nin ilk eylemi sayılan Küçükesat Ziraat Bankası (Ankara) soygununa katıldı (12 Şubat 1971).

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serbest bırakılmaları talebiyle İstanbul'da, İsrail başkonsolosu Efraim Elrom'un kaçırılması eyleminde yer aldı (17 Mayıs 1971).

Elrom’un ardından İstanbul çapında başlatılan Balyoz Harekâtı sırasında yakalandı. 29 Kasım 1971'de Maltepe Cezaevi'nden, THKP-C'li Mahir Çayan, Ziya Yılmaz ile Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’ndan (THKO) Cihan Alptekin ve Ömer Ayna ile birlikte tünel kazarak firar etti. Kaçtıktan sonra İstanbul'da faaliyetlerini sürdürdü. 19 Şubat 1972 günü saat 07:00 sularında Arnavutköy'de kaldığı evde polisle girdiği çatışmada öldürüldü.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.