banner461

Ürgüp’ün Üzengi Suyu İftar sofralarının vazgeçilmezi oldu

Ürgüp’e bağlı Ortahisar Kasabası ve Mustafapaşa Köyü arasında kalan Üzengi Vadisinden çıkan mineralli su, ramazan ayında iftar sofralarının vazgeçilmezi haline geldi.

banner503
Ürgüp’ün Üzengi Suyu İftar sofralarının vazgeçilmezi oldu
22 Mayıs 2020 Cuma 18:33

banner143
banner134

Ürgüp’e bağlı Ortahisar ve Mustafapaşa Kasabaları arasında kalan üzengi vadisinden çıkan kükürtlü su, yıllardır ramazan ayında su doldurmak için gelen vatandaşları ağırlıyor.

Ürgüp’ün 3 km. güneyinde, Ortahisar Kasabası yakınından başlayan Damsa Çayı Vadisine açılan küçük vadinin kaya tabanından ve yamaçlarından kaynayan mineralli su, iftarda yemeği hazmetmeye sağladığı fayda ve şişkinlik yapmadığı için tercih ediliyor.

İçmecenin bulunduğu vadi aynı zamanda bir fay aynası olduğundan kükürtlü ve hidrojen kokulu bu suların toplam debileri 2 lt/sn’yi geçmiyor.

Suyun karbondioksit fazlalığı içimini kolaylaştırırken Üzengi içmecesinin suyunun karaciğer, safra kesesi hastalıklarına da iyi geldiği biliniyor.

Üzengi’ye geçmiş ramazanlarda Ürgüp’ten olduğu kadar, çevre İl ve İlçelerden gelenlerde ilgi gösteriyordu, bu yıl kovid-19 sebebiyle sadece yerel halk iftar öncesi su doldurmak için üzengiye gidiyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.