banner461
banner195

Yeşil Alan Miktarı Artıyor

Nevşehir Şehir merkezinde yeşil alanların artırılmasına yönelik olarak Nevşehir Belediyesi’nin çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Yeşil Alan Miktarı Artıyor
18 Temmuz 2016 Pazartesi 09:24

banner143
banner134
Her yıl hizmete kazandırılan çocuk oyun alanı ve dinlenme parkları başta olmak üzere   şehrin farklı noktalarındaki orta refüjlerin  yeşillendirilmesine yönelik girişimlerle Nevşehir, kişi başına düşen 14.03 oranıyla Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’nun şehirlerde kişi başına düşen yeşil alan miktarının en az 9 metrekareye ulaştırılması gerektiği yönündeki  tavsiye kararının  daha da üzerindeki bir rakamla da oldukça önemli bir başarıya ulaştı.
Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’ in  şehir merkezinde imar planında yeşil alan olarak belirtilen alanların yeşil bir görüntüye kavuşturulması yönündeki  talimatı doğrultusunda , Nevşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri farklı merkezlerde çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.
Özellikle çocuk oyun alanı ve dinlenme park sayısının her geçen yıl artırılması ve bu kapsamda söz konusu alanların nezih bir şekilde modern donanımlarla her yaş grubundan kişilerin yararlanabileceği bir sosyal alanlar haline gelmesi yönünde de etkin çalışmalar yürütülüyor.
Bu  kapsamda şehir merkezinde imar planında yeşil alan olarak belirlenen yerlerde,  çocuk oyun alanı, ve dinlenme parkı yapımına hız kazandıran Nevşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, oluşturulan yeşil alanlar içerisinde  spor kondisyon aletleri, yürüyüş yolları, kamelyalar, süs bitkileri, çimlerin otomatik sulama sistemi ve yeni fidanlarla zengin bir görüntü oluşturuyorlar.
2004 yılından beri yürütülen bu çalışmalarla, Nevşehir’de 2004 yılı başında 7.2 olan kişi başına düşen yeşil alan miktarı,  2016 yılının Haziran ayı sonu itibariyle 14.03’e ulaştı.
Dünya Sağlık Örgütü, aldığı bir tavsiye kararıyla şehirlerde kişi başına düşen yeşil alanın en az 9 metrekare olması gerektiğini belirtiyor 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.