banner461
banner195

14 Şubat Sevgililer Günü Rekor Kıran O Video ?

Bugün 14 Şubat ... Peki 14 Şubat ne anlam taşıyor ? Her yıl 14 Şubat günü, birçok ülkede 14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlanıyor. 'Sevgililer Günü'nün hikâyesi nedir?' diye merak ediyorsanız haberimizi okumanızda fayda var

14 Şubat 2015 Cumartesi 21:46

banner143
banner134

Bugün 14 Şubat. Dünya genelinde insanlar bugünü sevgililer günü olarak adlandırıyor. Peki bunun geleneklerimizde, inançlarımızda karşılığı nedir? Sevgililer Günü tarihçesi nasıl gelişmiştir?

Her yıl Şubat ayının 14. günü Avrupalılar tarafından Valentine’s Day, dilimizdeki karşılığıyla Sevgililer Günü olarak adlandırılmaktadır. Avrupa’da başlayan bu akım günümüzde farklı gelenek ve inançtan insanları da etkisi altına almıştır.Sevgililer Günü’nün inancımız çerçevesinde karşılığının ne olduğunu Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Çelik,  değerlendirdi.“HER GÜN SEVGİ SÖZCÜKLERİYLE HİTAP ETMELİ”‘Sevgiyi ifade etmek için belirli bir gün ile sınırlandırmak doğru değil’ diyen Çelik,  “Keza anneler günü, babalar günü. Sadece yılın belirli günlerinde değil her gün sevgi sözcükleriyle hitap etmeli, her an varlıklarına şükretmeliyiz. Dinimiz, sadece belirli günlerde değil her zaman sevgiyle konuşmayı, saygıyla davranmayı emreder” hatırlatmasında bulundu.“NİKAHSIZ BİRLİKTELİĞİN GÜNÜ OLMAZ”Nikahsız birlikteliğin günü olamayacağını ifade eden Çelik,  “Aralarında nikah bulunmayan kadın ve erkeğin sevgili adı altında birlikteliği doğru değildir. Ancak meşru zeminde tesis edilmiş, dini ve resmi kaideleri yerine getirilmiş birlikteliğin çiftlerine sevgili, sevgiyle bağlananlar diyebiliriz. Evli çiftlerin de bugüne özel bir kutlama doğru bulmuyorum. Batılılar tarafından gelenek haline getirilmiş ve ‘14 Şubat Sevgililer Günü’ adı verilmiş böyle bir gün kutlamanın bizim dinimizde karşılığı yoktur. Çünkü bizim dinimiz, öncelikle meşru birlikteliği ve evli çiftlere de belirli günlerde değil her gün, her an sevgi ve saygıyla davranmayı emreder” dedi. 

496 - Sevgililer Günü, 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

KAYNAK: AjansHaber

SELAM OLSUN EN SEVGİLİYE… .SEVGİLİLER SEVGİLİSİ Hz.MUHAMMED(SAV).e ….ONUN ÖNDRELİĞİNDE MEYDANA GELEN SEVGİYE….

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Well - 3 yıl önce
Fib haber tebrikler guzel bir yazı
Avatar
s - 3 yıl önce
Helal olsun Nevşehir fib haberle gurur duyuyor
Avatar
banu - 3 yıl önce
çok güzel helal olsun