banner461
banner195

15 Aralık’a Kadar Zehirli Yem’le Mücadele Sürmeli

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü konu uzmanları tarafından İlimiz Merkez Köy ve Kasabaların da tarla faresi ile mücadele konulu eğitimler devam ediyor.

15 Aralık’a Kadar Zehirli Yem’le Mücadele Sürmeli
11 Aralık 2015 Cuma 13:53

banner143
banner134
 NEVŞEHİR(MHA) Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü konu uzmanları tarafından İlimiz Merkez Köy ve Kasabaların da tarla faresi ile mücadele konulu eğitimler devam ediyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz,”2015 yılı kış mevsiminin mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklıkta seyretmesi nedeniyle tarla faresi popülasyonun da artış meydana getirmiştir. Bu nedenle ürünlerimize büyük zarar veren Tarla Faresi ile mücadele de erken önlem almak ürün kaybımızı önleyecektir. Çiftçilerimiz arazide 25 metrekarede 5 işlek delik sayıldığında tarla faresi ile mücadeleye başlanmalıdır. Tarla fareleri ile mücadele iklim uygun olduğu sürece her zaman yapılabilir. Ancak en etkili mücadele zamanı 1 Mart-15 Nisan, 1 Eylül-15 Aralık tarihleri arasında zehirli yemle uygulanmalıdır. İlaçlama esnasında ele eldiven takılıp, tahta kaşıkla zehirli yemler aktif delikler tespit edilerek direk uygulanmalı ve normun üzerinde atılmamalıdır" dedi.

Mücadelede ile ilgili teknik bilgiler ve zehirli yemler İl/İlçe Müdürlüklerinden temin edilebileceğini belirten Yılmaz, Tarla Faresiyle mücadele eğitimlerinin İl ve İlçe Müdürlüklerince sürdürüleceğini bildirdi. Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.