banner461
banner195

18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı ve “Şehitleri Anma Günü” Mesajları

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü nedeniyle Nevşehir'de siyasiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri mesaj yayınlandı.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı ve “Şehitleri Anma Günü” Mesajları
17 Mart 2015 Salı 20:52

banner143
banner134
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü nedeniyle Nevşehir'de bürokratlar , siyasiler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri mesaj yayınlandı.

NEVŞEHİR VALİSİ CEYLAN 18 MART ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ VE ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJI

 

Çanakkale Zaferi, vatan topraklarını korumak için şahlanan bir milletin hür yaşama aşkının ibret verici bir mücadelesidir.

 

Milletimizin tarih boyunca kazandığı en parlak zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biri olan Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen,  vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu göstermesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir.

 

Tarih boyunca, hürriyet ve bağımsızlığına düşkünlüğüyle temayüz etmiş milletimiz; her türlü zorluğa karşı durmuş, kanı, canı pahasına mücadele vermekten çekinmemiştir. Bu özelliğiyle hem esaret yüzü görmemiş, hem yaşadığı coğrafyada barış ve huzurun teminatı olmuş, hem de diğer mazlum milletlerin umudu olmuştur.

 

Türk kadını da, Kurtuluş savaşında verdiği büyük mücadelede erkeği ile omuz omuza cephedeki yerini almış, düşmana karşı silahı ile çarpışarak, cepheye mermi taşıyarak, yaralı askerleri tedavi ederek, silah ve giyecek imal ederek vatanın kurtuluşunda ve bugünlere ulaşmamızda hak sahibi olmuştur.

 

Bu vatan için canlarını seve seve veren şehitlerimiz, emsalsiz özverileriyle, milletimizin değerlerinin ne kadar sağlam ve güçlü olduğunu tarih boyunca kanıtlamışlardır. Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde aktarmaktır.

 

Bu duygularla, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan kılan tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum.

 

 

 

                                                                                                          Mehmet CEYLAN

                                                                                                             Nevşehir Valisi


Ünver : “Çanakkale Zaferi, Türk Milletinin Altın Harflerle Yazdığı Destandır”

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Türk Milletinin  zafer ile taçlandırdığı en büyük zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferinin, tüm dünya  azim ve kararlılığını bir kez daha göstermesi açısından  oldukça anlamlı olduğunu belirtti.

.

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, bu yıl 100. yılı kutlanan 18 Mart  Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü kutlaması nedeniyle bir mesaj yayınladı.

 

Mesajında, Çanakkale Boğazı’nı almak suretiyle  sıcak ülkelere inme emellerine kavuşmak isteyen çok uluslu güçlerin, dönemin en modern savaş araç ve gereçlerini   kullanarak, Osmanlı İmparatorluğu karşısında tarih sahnesinde nasıl bir hezimete uğradığını ortaya koyması açısından Çanakkale Zaferi’nin çok  iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver,  tarih sahnesinde hiçbir ülkenin boyunduruğu altında yaşamamayı temel karakteri olarak değerlendiren  Türk Milleti’nin 18 Mart 1915 tarihinde büyük bir zafere imza attığını kaydetti.

 

Ünver mesajında daha sonra  şunları dile getirdi, “ Büyük  Türk Milleti, inancı, azmi ve savaş tecrübesi ile kendilerinin dünyanın en büyük ordusuna sahip olduğunu iddia eden çok uluslu güçlere Çanakkale Deniz ve Kara savaşlarında büyük dersler vermiştir. Türk Milletinin dünya tarihinin sayfalarına altın  harflerle yazdırdığı Çanakkale Zaferi , Türk Milletinin savaşta bile tüm insani değerleri yansıtan özelliğinin bir kez daha ortaya konulması bakımından da büyük bir önem ve değer taşımaktadır. Kurtuluş Savaşı meşalemizin de yakılmasında etkili olan Çanakkale Zaferi , nedeniyle bizlere vatan topraklarını canları ve kanları pahasına bizlere  bırakan tüm şehitlerimizi böylesine anlamlı bir günde şükran ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz.”ŞENER'den 18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı ve “Şehitleri Anma Günü” Mesajı

 Çanakkale dünyanın en güçlü ülkelerinin, en karmaşık silahlarının, en büyük orduların iman dolu göğüslere çarpıp tuz buz olduğu bir savaştır. Bir ulusun kenetlenip 14′ünden 90′ına kadar herkesin cepheye koştuğu bir savaştır. Modern silahlara sadece imanın kuvvetiyle karşı konulan bir var oluş mücadelesidir” 

Bu mücadele uğruna vatanları için canlarını seve seve veren şehitlerimiz, emsalsiz özverileriyle, milletimizin değerlerinin ne kadar sağlam ve güçlü olduğunu tarih boyunca kanıtlamışlardır. Bugün bizlere düşen görev, şehitlerimizin kanlarıyla sulanan ve emanet edilen bu kutsal toprakları, aynı şuurla sahip çıkarak korumak ve bizden sonraki nesillere daha güvenli bir şekilde aktarmaktır.

18 Mart Çanakkale Zaferimizin 100. yıl dönümünde, şehâdete yükselen ve bu cennet vatanı bizlere emanet eden, tüm kahramanlarımızın aziz hatırası önünde; minnet ve şükranla eğiliyoruz.

Ruhları şâd olsun."

 

 

                                                                                               Hüseyin ŞENER

                                                                       Nevşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 100. YILI

AK PARTİ İL BAŞKANI TANRIVER, “ÇANAKKALE ZAFERİ MİLLET OLMA ŞUURUMUZU BESLEYEN EN ÖNEMLİ UNSURDUR”


AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver,  “Çanakkale Zaferi sadece büyük ve aziz bir hatıra değil, geleceğe yürürken ilham aldığımız büyük bir kaynaktır. Bu kaynak, bizim millet olma şuurumuzu besleyen en önemli unsurdur” dedi.

AK Parti Nevşehir İl Başkanı Tanrıver, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 100. Yılı münasebeti ile yayınladığı mesajında; “Çanakkale’de 100 yıl önce ortaya konan fedakârlık en büyük zenginlik ve Milli bir güçtür” dedi.

Tanrıver, “Çanakkale Zaferi, milletimizin en büyük kahramanlık destanları arasında. Tarihte eşine az rastlanan bu destan, Kurtuluş Savaşımıza, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yoldaki en önemli durak. Çanakkale’de, tarihten silinmek istenen milletimiz, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen vatanını canı pahasına savundu. Bu yüksek ruh ve şuurla yoğrulmuş var oluş mücadelesi insanlık tarihine not düşüldü.”

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan herkes için Çanakkale’nin ayrı bir anlam taşıdığını dile getiren AK Parti İl Başkanı Tanrıver, şöyle devam etti:

“Çanakkale sadece büyük ve aziz bir hatıra değil, geleceğe yürürken ilham aldığımız büyük bir kaynaktır. İşte bu kaynak, bizim millet olma bilincimizi besliyor. Çanakkale’deki binlerce şehidimiz, millet olabilmek için beraberce şahadet şerbetini içti. Türk, Kürt, Laz ya da Çerkez fark etmedi. Ne mutlu bize ki, onların bizim için bıraktığı o yüksek şuur bugün Türkiye’nin kalkınması, barış ve huzuru için kullanılıyor. Bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

KADIN KOLLARI NEVŞEHİR İL BAŞKANLIĞI

 

YÜCE TÜRK MİLLETİNİN 18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ KUTLU OLSUN (18 MART 2015).

 

Bilindiği gibi her yıl 18 Mart tarihleri, ŞEHİTLER GÜNÜ olarak kutlanmaktadır. Bu günde, Türk Devleti’nin bütün kurumları ve Türk milletinin tamamı, şehitlerimizi yâd etmekte ve aziz hatıralarını anmak amacıyla çeşitli etkinlikler ve programlar düzenlemektedir.

 

Ancak, bu günün anlam ve önemini daha iyi kavrayabilmek amacıyla, 18 Mart tarihinin ne anlama geldiğini daha iyi bilmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda yaptığımız incelemede; dünya çapındaki sömürgeci güçlerin, Türk dünyasını parçalamak, genç Türk nesillerini soykırıma uğratmak ve Türk milletinin egemenlik alanında bulunan petrol ve diğer zenginlikleri talan etmek amacıyla, 28 Haziran 1914 tarihinde Birinci Dünya Savaşı’nı başlattıklarını, aynı yılın (1914) Kasım ayında vatan topraklarımızın dört bir yanından saldırdıklarını ancak bütün muharebe meydanlarında Türk süngüsü ile tanıştıklarını hatırlıyoruz.

 

Emperyalist güçlerin, bunun üzerine, deniz yolu ile boğazları geçerek, Türklüğün kalbi İstanbul’u işgal etmek ve böylece Türk varlığını sömürgeleştirmek hayalini kurduklarını anlıyoruz. Nihayet dönemin en yüksek teknolojisini içeren yüzlerce savaş gemisi ile 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı’na saldırmışlar, geçmeyi denemişler, ancak birkaç saat içerisinde boğaz sularına gömülmüşlerdir. İşte, 18 Mart tarihi, Türk Donanması ve Türk Orduları’nın Çanakkale’de 18 Mart 1915 tarihinde elde ettiği Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümlerini ifade etmektedir.

 

Yine çok iyi biliyoruz ki, Birinci Dünya Savaşı dört yıl sürmüş, Türk orduları bu dört yıl boyunca 10 ayrı cephede yüzlerce muharebede üstün başarılar elde etmiş, ancak üstüne çullanan dünyanın bütünü karşısında, Türkiye ülkesini koruyabilmek ve Türk varlığını yeniden hayata kazandırabilmek amacıyla, Mondros Mütarekesi ile bir adım geri çekilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk ve erinden mareşaline kadar tüm Kurtuluş Kadrosu’nun öncülüğünde bir dört yıl daha Kurtuluş Savaşı gerçekleştirilerek, Türk milletinin son yurdu Türkiye, dünyaya kabul ettirilmiştir.

 

18 Mart 2015 tarihinde kutlamakta olduğumuz Şehitler Günü dolayısıyla, Türk tarihinin her döneminde savaşlarda, cephelerde ve muharebelerde görev almış insanlarımızı saygıyla, sevgiyle bir kez daha anıyoruz. Baba ocağından çok uzaklarda şehit düşmüş sayısız insanımızı çok özlediğimizi burada bir kez daha belirtiyoruz. Vatana olan aşklarını, millete olan bağlılıklarını ve yüreklerine dolmuş olan Allah sevgisini anlamaya çalışıyoruz. Karıncayı incitmeye korkan milyonlarca Türk evladının, içinde bulundukları dönemin imkânları ne olursa olsun, düşman karşısındaki cesaretlerini ve ölüm karşısındaki cömertliklerini anlamaya çalışıyoruz.

 

Bu vesileyle de, Türk milletinin son yurdu olan Türkiye ülkesinin, varlığı, birliği ve bütünlüğü konusundaki inancımızın bütün dünya tarafından bilinmesini istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, ülkesi ve milletiyle bir bütün olarak tarihteki yolculuğuna devam ettirilmesinin hepimiz için bir vatan görevi olduğunu vurguluyoruz. YÜCE TÜRK MİLLETİNİN 18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ KUTLU OLSUN.

 

Saygılarımla.

 

YILDIZ GÜRBÜZ

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ

KADIN KOLLARI NEVŞEHİR İL BAŞKANI


GİZLİGİDER den 18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı ve “Şehitleri Anma Günü” Mesajı

AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider, 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

AK Parti Nevşehir Milletvekili Gizligider, mesajında şunları kaydetti; “Kutsal vatanımızın kurtarılması ve milletimizin bekası uğrunda kanlarınızı ve canlarınızı hiç düşünmeden feda ettiniz. Bu vesileyle, bıraktığınız aziz hatırayı saygıyla ve minnetle anıyoruz.

Emanetinizi sonsuza kadar koruyacağımızı ve yaşatacağımızı bilerek rahat uyuyunuz. Sizlerden aldığımız güç ve azimle, Türk Bayrağı sonsuza kadar özgürce dalgalanacak ve sonraki nesillere teslim edilecektir. Siz aziz şehitlerimizin gerek Allah nezdinde ve gerekse Yüce Türk Milletinin bağrındaki manevi hatıranız daima en yüksek iftiharla yâd edilecektir.

Bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, birlik ve beraberliğimizin ölümsüz sembolleri olan siz şehitlerimiz, her zaman gönlümüzde yaşadınız ve ilelebet de yaşamaya devam edeceksiniz

Başta Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu vatan uğrunda canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizin önünde saygı ve şükranla eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

18 Mart Çanakkale Zaferi Basın AçıklamasıÇanakkale Zaferi' nin 100. yıldönümünde, askeri dehası sayesinde Türk Milletine Türkiye Cumhuriyeti' ni armağan eden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK' ü ve silah arkadaşlarını minnet ve saygıyla anıyorum. Ayrıca vatan savunmasında canlarını çekinmeden ortaya koyarak şehadet mertebesine erişen Türk askerlerinin ruhunun şâd, mekânının cennet olmasını Cenab-ı Hakk'tan dilerim.

                                                                                                                                                 İsmail ÖRDÜ

 Birlik Başkanı

Çavdar, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümü vesilesiyle,

Yazıhüyük Belediye Başkanımız Cengiz ÇAVDAR, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

ÇAVDAR mesajında, Çanakkale Zaferi'nin inancın, azmin ve kararlılığın simgesi olduğunu ve umudunu kaybetmiş bir milletin, düştüğü yerden inanç ve cesaretle nasıl kalkabileceğini gösterdiğini kaydetti.

Çanakkale Zaferi'nin, hür ve bağımsız yaşama kararlılığın önünde hiçbir gücün duramayacağını kanıtladığını belirten ÇAVDAR, mesajında şu ifadelere yer verdi:


"Kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin, şehitler gününü idrak etmenin onurunu yaşamaktayız. Şehitlerimiz, devlet ve milletimiz adına üstlendikleri görevlerinde, canlarını feda etmekten kaçınmamış, dinimizce de en yüce makam olan şahadet mertebesine ulaşmışlardır. Çanakkale'de kazanılan zaferle ortaya konulan sarsılmaz vatan sevgisi ve millet olma bilinci Kurtuluş Savaşı'nda da meşale olmuş ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde el ele veren milletimiz, nihai zafere ulaşmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle, Türk vatanının ve milletinin ebedi varlığıyla devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  aziz şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum."açıklamasında bulunmuşlardır.


Ayrıca; 18 MART 2015 Çarşamba günü (Yarın) Yazıhüyük Kasabamızda Merkez Camiinde Öğle namazına müteakiben , Tüm Şehit ve Gazilerimizin ruhu için okunmuş olan Hatimlerin Duası yapılacak ayrıca şehitlerimizin ruhu için Mevlid-i Şerif okutulacaktır.Tüm Şehit ve Gazilerimizi rahmet minnet ve saygıyla anıyoruz.Ruhları şaad mekanları Cennet olsun....

Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nafiz Çalışkaner,

Çanakkale Zaferimizi tarihe altın harflerle yazdıran, Türk vatanının ve milletinin ebedî varlığı ile devletimizin bölünmez bütünlüğü uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi, şükran, minnet ve rahmetle anıyorum” 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Nevşehir  Milletvekili aday adayı Avukat Fazlı Koç, “18 Mart Çanakkale  Zaferinin yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

“Çanakkale Zaferi Türk milletinin tarihi üzerinde önemli bir rol oynamış ve tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Türk milletinin kahramanlık destanını oluşturan Çanakkale Zaferi, Türk milletinin özgürlüğü adına vatanı ve milleti için gerektiğinde neleri feda edebileceğini kanıtlayan bir zaferi simgelemiştir. Atalarımızın bizlere emaneti olan toprakların korunması, bayrağımızın dalgalanması ve Türk Milletinin birlik, beraberlik ve bütünlüğü için canlarını seve seve veren aziz şehitlerimizin kahramanca direnişleri emsalsizdir. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferimizin 100. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere gözlerini kırpmadan canlarını feda eden şehitlerimizi şükran ve minnetle yad ediyor, bağımsızlık ruhumuzun, birlik, beraberlik ve bin yıllık kardeşliğimizin hiç eksilmemesini temenni ediyorum. Aziz şehitlerimizin ruhları şad mekanları cennet olsun” dedi. Rektör Kılıç'ın "18 Mart Çanakkale Zaferi Haftası ve Şehitler Günü" Mesajı

Dünya tarihi üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olan 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 100. Yıldönümüne erişmenin haklı gururu ve mutluluğunu milletçe yaşıyoruz.


Gözünü kırpmadan canını feda eden yüz binlerce vatan evladının şehit düşerek al kanlarıyla suladığı kutsal vatan toprağı, düşmana çiğnetilmedi. Tarihin en mühim kilometre taşlarından biri olan Çanakkale Zaferi, milletimizin asla boyunduruk altına alınamayacağının sembolüdür. Yüce milletimiz, kendisini esaret altına almak isteyenlere göğsünü siper ederek her şeyin bittiği sanılan bir dönemde zaferini tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu sebeple Çanakkale’yi en iyi şekilde idrak etmeli ve gelecek nesillerimize aktarmalıyız.


Bu düşüncelerle 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve vatanımız için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor; yüce Allah’tan rahmet diliyorum. 


                                                                                                Prof. Dr. Filiz KILIÇ

                                                                                                            Rektör


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.