banner461
banner195

400 Bin Hindi Katledilecek ! Hayvanseverler Şimdi Nerede ?

Yılbaşı döneminde 400 bin hindinin satılması bekleniyor. Kurban Bayramı’nda katliam yapılıyor diyenlerin ise gıkı çıkmıyor.

 400 Bin Hindi Katledilecek ! Hayvanseverler Şimdi Nerede ?
31 Aralık 2013 Salı 13:54

banner143
banner134

 Yılbaşında TAM BİR HİNDİ Katliamı Yaşanacak!

Yılbaşı döneminde 400 bin hindinin satılması bekleniyor. Kurban Bayramı’nda katliam yapılıyor diyenlerin ise gıkı çıkmıyor.Yılbaşı sofralarında hindi görmek isteyenlerin ise 3 seçeneği bulunuyor. Birinci seçenek, markalı ürünleri marketlerden satın almak, ikincisi pazarlara gitmek. Üçüncüsü ise hazır servis yapan firmalara sipariş vermek.

Marketlerde satılan 5-6 kilogram hindi için 60-70 lira, pazarlardaki için 70-100 lirayı gözden çıkarmak gerekirken, hazır servislerde fiyat 190 liradan başlıyor. YILLIK HİNDİ ÜRETİMİ 45 BİN TON Hürriyet’e konuşan Bolca Hindi’nin Genel Müdürü Kamil Erbayram, “Bu yılki toplam üretimimiz 13 bin ton civarında. Hedefimiz yıllık üretim kapasitemiz olan 30 bin ton üretim miktarını en kısa sürede yakalayabilmek. Türkiye’de yıllık hindi eti üretiminin 45 bin ton olduğu tahmin ediliyor. Entegre kanatlı firmaları biyogüvenlik açısından üretimleri kapalı sistem gerçekleştiriyor. Pazarlarda satılan hindilerden tüketicilerimizin satın almalarını tavsiye etmiyoruz.”

YILBAŞINDA 400 BİN HİNDİ Yılbaşında hindi tüketimi hakkında da bilgi veren Kamil Erbayram, “ABD ve AB ülkelerinde kişi başı hindi eti tüketimi yıllık 6-8 kilogram arasında değişiyor. Ülkemizde ise bu rakam yılda 0.5 kilogram seviyesinde. Yılbaşında hindi tüketicileri talebi karşılayabilmek için kapasitelerini bir miktar artırıyor. Ancak bu miktar yıllık üretimimiz içersinde çok fazla bir öneme sahip değil. Hindinin sadece yılbaşı dönemlerinde ilgi görmesini değil yılın 12 ayı boyunca ilgi görmesi için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bu yılbaşında 180 bin adet hindi kesmeyi planlıyoruz. Yılbaşında markalı olarak bu yıl toplam 350 – 400 bin adet hindinin satılacağını tahmin ediyorum” diye konuştu.

SATIŞIN YÜZDE 85′İ ARALIKTA GERÇEKLEŞİYOR Hindi eti tüketiminin et tüketimi içinde en az paya sahip olduğunu söyleyen Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, şu bilgileri verdi: “Hindi etinin akıllarda daha çok bir yılbaşı ritüeli olarak yer alması nedeniyle, tüketimi de yılbaşı sezonunda yoğunlaşıyor. Bu nedenle tüketim yılın geneline yayılamıyor ve tüketim – üretim dengesi yavaş ilerliyor. Yıl bazında düşünürsek, parça satışlarımız bir yana, ‘bütün hindi’ satışlarımızın yaklaşık yüzde 85′ini aralık ayı içinde gerçekleştiriyoruz. Bu yılbaşı sezonunda Banvit olarak 160 bin adet hindi satmayı hedefliyoruz.” HAYVANSEVERLER NEREDE? Hemen her yıl Kurban Bayramı’nda, kurbanlıklar piyasaya çıktığında, “Kansız kurban istiyoruz”, “Kurbanlık adı altında hayvan katliamı yapılıyor”, “Bunun adı barbarlık” diyenler ise yılbaşında yaşanacak bu katliamı adeta görmezden geliyor ve sessizliğini koruyor.      

Peygamber övgüsü almış Fatih Sultan Mehmed han’ımıza hakaret ederek bir anca bütün inci ve ateistlerin  beğenisini kazanan pelin batu Dini bayramımız olan kurban bayramın’da ‘ KEŞKE KURBAN KESMEK YASAKLANSA’ diyerek hayvanları sevdiğini dile getirmişti.Yılbaşına özel olarak hazırlanan hindilerden 15 tane satın aldı.       Hülya avşar’da yıl başında hindi yemenin çok güzel oldugun söyleyenler arasında..Oysa Kurban bayramın’da ‘Hayvan keserek bayram yapan bir dini aklım almıyor’ demişti.

Kaynak Linki : http://www.yenibihaber.com/hindi-soykirimi-400-bin-hindi-katledilecek.html

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
ŞAHİN - 4 yıl önce
o malum hayvan severlerde hindi telaşına düşmüşlerdir
Avatar
ERGEN - 4 yıl önce
dünyada insanlar kurumlar iki yüzlü olmasa bu dünyayı yönetmeye ne var.
Avatar
eskiliii - 4 yıl önce
ye babam yeee)))