banner461
banner195

6 Köyün sınır belirleme ve genişletme çalışmaları sürüyor

İl Genel Meclis Başkanlığı İmar ve Bayındırlık Komisyonu bugüne kadar Merkez ve İlçe köylerimizin çoğunluğunu kapsayan Köy Yerleşik Alan Sınırı Belirleme ve Genişletme çalışmaları yaptı.

6 Köyün sınır belirleme ve genişletme çalışmaları sürüyor
16 Eylül 2016 Cuma 11:52

banner143
banner134
İl Genel Meclis Başkanlığı İmar ve Bayındırlık Komisyonu bugüne kadar Merkez ve İlçe köylerimizin çoğunluğunu kapsayan Köy Yerleşik Alan Sınırı Belirleme ve Genişletme çalışmaları yaptı.
İmar ve Bayındırlık Komisyonu; Köy Yerleşik Alan Sınırı Belirleme ve Genişletme çalışmaları hakkında komisyon çalışmalarına katılan İl Özel İdaresi yetkililerinden konu hakkında bilgi aldı.
Gerek Köy Yerleşik Alan Sınırı Belirleme gerekse genişletme iş ve işlemleri İl Genel Meclis toplantısında yapılan havale ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu çalışmaları sonucunda düzenlenen rapor doğrultusunda tespit edilerek İl Genel Meclisi kararı ile belirlenmekte.
Genel olarak göç vermeyen nüfusu artan ve yapılaşmaya ihtiyacı olan köylerde bu çalışmalar yapılmakta.
Köy Yerleşik Alan Sınırının belirlenmesi ile köy halkının yerleşim bölgesindeki yaşam alanlarında elektrik, altyapı tesislerinden yararlanmaları sağlanmaktadır. Bunun yanında köyde bulunan tarlaların ifraz (ayırma) şartları Tarım İl Müdürlüğü görüşüne tabi olmaksızın İmar Kanununun 27. maddesi kapsamında Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinin 43. maddesi gereğince yola cephesi en az 15 metre, parsel derinliği en az 20 metre olmak üzere en fazla 5 parçaya ifraz edilebilmekte. Yerleşik alan sınırları içerisinde yapılacak inşaatlar ruhsat ve yapı kullanım izin belgesinden muaf tutulmakta.
Köy Yerleşik Alan Genişletilmesinde ise daha önce tespit edilen yerleşik alan sınırları yeterli gelmemesi halinde yukarda belirtilen bütün hizmetlerde mevcut yerleşik alan sınırının dışındaki ve köyün genişleme potansiyeli olan kısımların mevcut sınıra ilaveleri yapılmakta.
Bu güne kadar Köy Yerleşik Alan Sınırı Belirlenen köyler; Avanos:Kuyulukışla,Derinkuyu:Doğala,Gülşehir:Hacıhalilli, Hacıbektaş:Hasanlar-Kayı-Hırkatepesidelik ve Killik,Kozaklı:Abdi-Yassıca ve Taşlıhöyük, Ürgüp:Karakaya. Köy Yerleşik Alan Sınırı Genişletilen köyler ise; Merkez: Boğaz-İcik-Güvercinlik ve Çardak, Acıgöl:Tepeköy-Karacaören, Derinkuyu: Çakıllı, Gülşehir: Yeşilöz, Kozaklı: Çayiçi köylerimiz olmak üzere toplam 20 adet köyün çalışmaları tamamlandı.
Ayrıca; İl Genel Meclisinin Eylül Ayı toplantısında İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen Avanos: İgdelikışla, Ürgüp: Bahçeli,Kozaklı- Abdi, Derinkuyu:Güneyce, Acıgöl: Topaç ve Kozluca köylerinde Köy Yerleşik Alan Sınır Tespitleri ve Genişletilmeleri konusu İmar ve Bayındırlık Komisyonunun çalışmaları dahilinde devam ediyor.

Kaynak: MHA
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.