banner461
banner195

Adı Yunus Filminin Müziklerinde Nevşehir Kokuyor !

Bu akşam 20.00’de TRT1 ekranlarında yayınlanacak olan Adı: Yunus filminde yer alan Müziklerde Nevşehirli Sanatçı Serkan Vural'da yer aldı.

Adı Yunus Filminin Müziklerinde Nevşehir Kokuyor !
01 Aralık 2016 Perşembe 19:16

banner143
banner134
Türkiye’nin kamu yayıncısı TRT’nin, televizyon ile sinemayı buluşturan iddialı ve uzun soluklu projesi TRT TV Filmleri devam ediyor! TRT Ev Sineması'nın bu haftaki durağında ise gerilim türündeki Adı: Yunus yer alıyor.

Adı: Yunus filminde yer alan Müziklerde Nevşehirli Sanatçı Serkan Vural'ın da imzası var.
Konu hakkında www.fibhaber.com a açıklamada bulunan değerli dostumuz Nevşehirli sabatçı Serkan Vural; "Usta yönetmen Okan Ozbay ağabeyim in önderliğinde yapılan benimde sazımla sözümle muzigimle yer aldigim "adı yunus" sinema filmi saat 20.00 de trt 1 de ... izlemeniz dileğiyle." dedi.

Filmde yer alan Halk Müziği parçası "Minnet eylemem" türküsü Nevşehir'in yetiştirdiği değerli sanatçı Serkan Vural'a ait. Kendisini tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Doksanlı yıllarda geçen ve acımasız cezaevi koşullarını işleyen filmin başrolünü dizi ve filmden tanıdığımız Kemal Uçar üstlenirken, filmin kadrosunda Yıldırım Gücük, İrfan Kılıç, Eda Ateş, Esat Tanrıverdi, Seza Yılmaz, Ergi Özdemir de bulunuyor. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Okan Özbay’ın yaptığı filmin senaryosu da Elbistan’da İnfaz ve Koruma Memuru olan Hulusi Çelik ve Talha Çelik tarafından kaleme alındı.

Asıl adı Uğur Turgut olan Yunus haksız yere hapis yatmaktadır. Bir yanlış anlaşılma sonucu hapse düşen genç adam yaşadıklarının üstüne bir de dediğim dedik başgardiyan Cevdet’le sürtüşme yaşamaya başlar. Cevdet'in amacı dik başlı gördüğü ve diğer mahkumlara umut ışığı veren bu dindar kişiliği bastırmak ve kendince istediği kıvama getirmektir. Ancak Cevdet'ten daha genç olan bir diğer gardiyan Cem ise mahkumlara karşı daha insaflıdır ve Yunus'a sahip çıkar.
İki gardiyan arasındaki bu yaklaşım farkı, ikisinin arasında da bir sürtüşme yaşanmasına sebep olur. Cevdet, Cem’e bir ders vermek ister ancak bunun bedelini herkes kendince ağır ödeyecektir...

Adı: Yunus bu akşam 20.00’de TRT1 ekranlarında olacak.Adı Yunus Filmi Nerede Çekildi?
Filmin çekimlerinin bir kısmı Ankara'da yer alan Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde gerçekleştirildi.
 
Adı Yunus Filminde Kim Kimi Canlandırıyor?
İrfan Kılıç > Yunus
Kemal Uçar > Cem
Yıldırım Gülcük > Cevdet
Eda Ateş > Zeliha
Esat Tanrıverdi > Kemal
Seza Yılmaz > Oktay
 
Adı Yunus Filminin Konusu
Aslı adı Uğur Turgut olan Yunus bir yanlış anlama sonucu cezaevine düşer. İsim konusu başgardiyan Cevdet’le arasında sorun oluşturur. Cevdet dik başlı gördüğü bu dindar kişiliği bastırıp, kendince uslandırmak ister, ikinci başgardiyan Cem ise tutuklulara kötü muamele etmeyen, mahkum olduktan sonra gereğini yapan biridir ve Yunusa sahip çıkar. Bu sahip çıkma ve anlayış farkı, Cem ve Cevdet arasında yaşanan usta kalfa ilişkisine yeni bir boyut kazandırır ve eski devlet anlayışına sahip Usta, biraz vicdanlı olan kalfaya görevi teslim etmeden önce son bir ders vermek ister. Yunus cezaevindeki farklı gruplar tarafından bir kaç defa hırpalanır. Cem’le aralarında kısa zamanda büyük bir dostluk oluştuğu için kişisel yargıları ile Cevdet’inyaptıkları üzerine gidip gelmeler yaşayar. Sonunda dostluk kazanır ve Cem Yunus için Cevdeti elini öper ve durumu düzeltmeye çalışır. Kendince sorunu çözmüş olsa da Cevdetin asıl yapmak istediği Cem’e ders vermek olduğu ve Cem’in dövdüğü serbaş mahkumların ayaklanmasını bastırması gerektiği için Yunus son bir dayak yer ver ölür. Filmin en önemli yan hikayesi, kadınlar koğuşunda geçer ve Cem’e sevdalı olan müebbet mahkum Zeliha’nın içinde bulunduğu durumu anlatır. Zeliha çocuğu olmayan ve kendisine kitap getiren Cem’e kendisini aşık etmiştir ve anlamsız bir umutla beklemektedir.
 
Fragman


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.