banner461
banner195

Adnan Polat'ın Rüzgar Türbinleri Nevşehir'de Enerji Üretiyor

Türkiye’de adını futbol camiasında duyuran ve ardından iş dünyasında da adından bahsettiren Adnan Polat’ın sahibi bulunduğu Holdingin Kalaba yöresine kurdurduğu enerji tribünleri enerji üretmeye devam ediyor.

Adnan Polat'ın Rüzgar Türbinleri Nevşehir'de Enerji Üretiyor
11 Nisan 2015 Cumartesi 17:00

banner143
banner134
NEVŞEHİR(MHA) Türkiye’de adını futbol camiasında duyuran ve ardından iş dünyasında da adından bahsettiren Adnan Polat’ın sahibi bulunduğu Holdingin Kalaba yöresine kurdurduğu enerji tribünleri enerji üretmeye devam ediyor.

Ocak ayının son günlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle hizmete açılan enerji tribünleri rüzgâr türbinlerinin genel olarak kule, jeneratör, hız dönüştürücüleri, elektrik-elektronik elemanlar ve pervaneden oluştuğunu, rüzgârın kinetik enerjisi rotorda mekanik enerjiye çevriliyor, jeneratörden elde edilen elektrik enerjisi aküler vasıtasıyla depolanarak veya doğrudan alıcılara ulaştırıyor.

Bu gibi sistemlerin ülke ekonomisine katkı sağlayacak sistemler olduğu kaydedilen açıklamalarda Türkiye’nin tek noktada kurulu en büyük rüzgâr enerji santrali olma özelliğine sahip bulunan enerji tribünlerinin 150 megavat güce sahip olacağı ve aynı zamanda toplam 70 adet rüzgâr türbini bulunan santralin elde ettiği enerji ile 200 bin nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacağı vurgulanmıştı.

Polat holdingin yenilenebilir enerji üretiminin yaygınlaştırılmasında öncü görev üstlenen yatırımcı kuruluşlarından biri olması ve bu yatırımlardan birinin de Nevşehir’de yer alması ileriki yıllarda bu yatırımların bölgede sayısının daha da artırılması için da önemli görülüyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
mehmet k - 3 yıl önce
bizim nevsehirin ünlü işadamları nereder????????