banner461
banner195

AHİKA'dan Nevşehir Belediyesi'ne Destek

Ahiler Kalkınma Ajansı 2015 yılı Teknik Destek Programı için hazırlanan iki proje ajans tarafından desteklenmeye hak kazandı.

AHİKA'dan Nevşehir Belediyesi'ne Destek
22 Ekim 2015 Perşembe 14:36

banner143
banner134
NEVŞEHİR BELEDİYESİ HAZIRLADI

AHİLER KALKINMA AJANSI’NIN TEKNİK DESTEK PROGRAMI’NDAN İKİ PROJEYE DESTEK

Ahiler Kalkınma Ajansı 2015 yılı Teknik Destek Programı için hazırlanan iki proje ajans tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları sırasında ortaya çıkartılan dünyanın en büyük yeraltı yerleşkesi olma özelliğindeki bölgenin, kültür ve sosyal yaşam alanlarının  ortaya çıkartılması amacıyla Nevşehir Belediyesi’nin maddi desteği ile temizleme çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda Nevşehir Belediyesi tarafından hazırlanan, “Dünyanın En Büyük Yer Altı Şehrinin Turizme Kazandırılması Projesi 1. Etap Danışmanlık ve Fizibilite Raporu” isimli proje ,Ahiler Kalkınma Ajansı’nın 2015 Teknik Destek Proğramı kapsamında başarılı projeler arasında yer aldı.

Nevşehir Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü ekipleri tarafından hazırlanan ve Ahiler Kalkınma Ajansı ilgilileri ile sözleşmesi imzalanan proje ile,  Nevşehir Kalesi ve civarındaki toplam 11 mahalleyi de içine alacak  merkezdeki  yeraltı yerleşkesinin turizme kazandırılması, bu tarihi ve doğal yapının korunması için yapılacak çalışmaların yürütülmesine yönelik, eski eser yapılarda rölöve, restitüsyon, restorasyon uygulamaları konusunda uzun süre tecrübesi olan uzman kişi ve kurumlar tarafından danışmanlık hizmeti alınacak.

Projeye göre, danışmanın ören yerinde yapacağı çalışmalar ve analizler sonrasında yeraltı yerleşkesinin turizme açılabilmesi için, gerekli maliyetler, giderler, ekonomik analiz ve riskleri içeren bir fizibilite raporu oluşturulacak. Teknik destek süresince Nevşehir Belediyesi ve ilgili kurumlardan 10 kişinin danışmanlık hizmeti alması öngörülmektedir.

Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir Ekoloji ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği işbirliğinde hazırlanan “Nevşehir Kale Etrafı Arkeolojik Sit Alanında Rölöve Teknikleri Çalışmalarına Yönelik Danışmanlık” isimli proje de Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek bir diğer proje oldu.

Proje çerçevesinde alınacak teknik destek ile dünyanın en büyük yeraltı yerleşkesi olma özelliği taşıyan bu alanda rölöve teknikleri konusunda uzman kişi ve/veya kurum tarafından danışmanlık hizmeti alınacak.

Mevcut arkeolojik alanın yakından incelenmesi, belgelenmesi, mimarlık tarihi açısından değerlendirilmesi ve sonrasında restorasyon projeleri hazırlanabilmesi için öncelikle alandaki mekanların iç ve dış mimarisine, taşıyıcı sistemi ile yapı malzemelerine ait mevcut durumu ölçekli çizimlerle oluşturulacak. Projenin uygulama süresi bitiminde danışman firmanın yeraltı yerleşkesinde yapacağı çalışmalar ve analizler sonrasında bölgenin turizme kazandırılması için, yatırım ve restorasyon önerileri, rölöve çizimleri, 3 boyutlu lazer tarama görüntüleri de hazırlanacak.

 Proje ile Nevşehir Belediyesi ve Nevşehir Ekoloji ve Sosyal Hayatı Geliştirme Derneği’nden toplam 10 kişi danışmanlık hizmeti alacak.

Sözleşmeleri imzalanan projeler için danışmanlık hizmetlerinin Kasım ayının ikinci haftasından sonra alınması öngörülmektedir. 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.