banner461
banner195

Akçalı, Bayram Tatili İçin Sürücüleri Uyardı

Bayramda yoğun trafiği önlemek için vatandaşların toplu taşıma araçları kullanmaları öneriliyor.

Akçalı, Bayram Tatili İçin Sürücüleri Uyardı
06 Eylül 2016 Salı 12:29

banner143
banner134
Bayramda yoğun trafiği önlemek için vatandaşların toplu taşıma araçları kullanmaları öneriliyor.

NEVŞEHİR EMNİYET SÜRÜCÜ KURSU KURUCUSU Mustafa Ayhan AKÇALI bayram tatilinde araçla uzun yola çıkacak vatandaşların alması gereken tedbirler konusunda açıklama yaptı.

Yaz aylarına denk gelen ve 9 gün sürecek Kurban Bayramı tatilinin, tatil öncesi ve sonrasında karayollarında yaşanacak trafik yoğunluğu nedeniyle her yıl yaşanan acı tablolara sebep olabileceğini hatırlatan Akçalı,
 
Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı’nın verilerine göre, kaza yapan araçların çok büyük bir kısmını otomobillerin oluşturduğunu belirten Akçalı, araç hızını olması gerekene uyduramamak, hatalı sollama yapmak, arkadan çarpmak gibi nedenlerin yaşanan kazalarda sürücü kusurlarının başında olduğunu bildirdi.

BAYRAMDA ARAÇLA YOLA ÇIKACAKLAR İÇİN UYARILAR

Akçalı, bayram tatiline araçlarıyla yola çıkacak vatandaşlar için şu öneriler ve uyarılarda bulundu:

-“Araçların uzun yol bakımı mutlaka yapılmalıdır. Bunlar; ön düzen, tekerler, fren sistemi, akü, farlar, sinyaller, korna ve silecekler ve yakıt sistemi bakımlarıdır. Ayrıca stepne lastikleri hazır olmalı; lastik havalarının kontrolleri yapılmalı, üretici firmalar tarafından belirlenen hava basınçlarının aynı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Özellikle gece yolculukları için uzun ve kısa far ayarları yapılmalı; sağ, sol ve dikiz aynaları sağlam ve temiz olmalıdır.
-Yüksek hava sıcaklıkları dikkate alınarak, aracın motorunun hararet yapmaması için soğutma sisteminin mutlaka bakımdan geçmesi gerekmektedir. Bunlar; vantilatör kayışları, termostat, devirdaim, radyatör, radyatör suyu, genleşme kabı ve hortumların kontrolleridir. Ayrıca yolculuk esnasında, araçta yedek su bulundurulması önemlidir. Sürücülerimiz, klima kullanımına da dikkat etmeli, belirli aralıklarla klima sistemini dinlendirmelidirler.

-Sürücüler, bayram yoğunluğundan uzun süre trafikte kalacaklarını gözeterek, yola çıkmadan önce yeteri kadar dinlenmeli, 2-3 saatte bir mutlaka mola vermelidirler.

-Trafik kontrolleri için araçlara ait ruhsat, sigorta poliçesi, sürücü belgeleri araçta bulundurulmalıdır. Kaza olma riskine karşı reflektör, malzemeler, çelik halatı, takoz gibi malzemelerin yine araçta bulundurulmasına özen gösterilmelidir.

-Yük ve yolcu standartlarına uyulmalı; araçlarda fazla yolcu bulundurulmamalı, gereksiz ve görüşü kapatacak yüklerden kaçınılmalıdır. Sürücü ve yolcular, seyahat esnasında emniyet kemerlerini mutlaka takmalıdırlar.

-Uzun mesafeli yolculuklarda, mümkünse iki sürücü ile yola çıkılmalıdır. Yolculuk öncesi, görüşü engelleyen, refleksleri ağırlaştıran ilaçların alınmaması hususunda özenli davranılmalıdır. Sürücüler, özellikle hatalı sollama yapmaktan kaçınmalı; virajlarda, kavşaklarda ve tepe üstleri gibi görüş mesafesinin dar olduğu yerlerde hızlarını düşürüp sakin ve sabırlı araç kullanmaya özen göstermelidirler.

-Yolculuk esnasında trafik kurallarına, trafik görevlilerine; yol bakımı yapılan noktalarda işaret ve işaretçilere dikkat edilmelidir. Uykusuz ve yorgun yola çıkılmamalıdır. Kesinlikle acele edilmemeli, yüksek hız yapılmamalı, hız limitlerine mutlaka uyulmalıdır. Ana yollarda, kavşaklarda ve görüşün olmadığı yerlerde araç park edilmemeli; park zorunlu ise trafiği tehlikeye düşürmeyecek uygun yerlerde yapılmalı; gerekli emniyet tedbirleri alınmalı, dörtlüler ve reflektör ikazlar mutlaka kullanılmalıdır.

NEVŞEHİR EMNİYET SÜRÜCÜ KURSU KURUCUSU Mustafa Ayhan AKÇALI, büyük risk barındıran yoğun trafiği önlemek açısından vatandaşımıza önerimiz, öncelikli olarak toplu taşıma araçları kullanmaları yönündedir.” 

 
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.