banner461
banner195

Alevi derneğine hükümetten anlamlı jest

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği, “kamu yararına çalışan dernekler” statüsüne alındı. Bu tür dernekler, çeşitli vergilerden muaf tutuluyor.

Alevi derneğine hükümetten anlamlı jest
10 Kasım 2014 Pazartesi 14:39

banner143
banner134

 Alevi açılımı için son rötuşları yapan hükümet, hafta başında dikkat çekici bir adım attı. Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği, “kamu yararına çalışan dernekler” statüsüne alındı.

Konuyla ilgili kararın geçen hafta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında alındığı öğrenildi. Kamu yararına dernekler, faaliyetlerinde emlaktan KDV'ye kadar çeşitli vergilerden muaf tutuluyor. Yardım Toplama Kanunu'na göre; izin almadan yardım toplayabilme imkanına kavuşuyor. Taşıt Kanunu'na göre de, resmî plaka taşınması sağlanıyor. Hükümetin, cemevlerine “inanç merkezi” statüsü vereceği belirtilmişti. Cemevlerinin elektrik ve su giderlerinin karşılanması, arsa tahsis edilmesi, personele maaş ödenmesi gibi adımların bu dernek üzerinden yapılması da değerlendiriliyor.
Başbakan Davutoğlu'nun Hacıbektaş'ta katıldığı törenin organizasyonunu bu dernek gerçekleştirmişti. Türkiye'de 100 bini aşkın dernek içinde 402'si “kamu yararına dernek” statüsünde. 
 
Kaynak : Oğuzhan Şahin - Türkiye


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.