banner461
banner195

Alman mutfak öğrencileri Göreme’de

Almanya’da kız meslek lisesi ev işleri ve aşçılık bölümünde eğitim gören öğrenciler Kapadokya’nın yemek kültürünü yakından tanıyarak Türk yemekleri yaptılar.

Alman mutfak öğrencileri Göreme’de
06 Ekim 2015 Salı 18:55

banner143
banner134
 Almanya’da kız meslek lisesi ev işleri ve aşçılık bölümünde eğitim gören öğrenciler Kapadokya’nın yemek kültürünü yakından tanıyarak Türk yemekleri yaptılar.

Göreme Belediyesi’nin kültürler buluşması kapsamında Kapadokya’ya gelen kız meslek lisesi öğrencileri Türk ve Kapadokya mutfağında yer alan yemekleri yaparak Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı buldular.

Özellikle Kapadokya Yemek Festivalinin mimarı olan Göreme’de yemek kültürünü yerinde incelemek ve yapmak isteyen öğrenciler bir hafta boyunca farklı mekanlarda Kapadokya mutfağından örneklerini inceleyen Alman öğrenciler Türk yemeklerine çok sevdiler.

Kapadokya’da kaldıkları sürede Kapadokya Aşçılar Derneğinin Osbar mutfağına konuk olan Alman öğrenciler gözleme ile Nevşehir’e özgü pekmezden yapılan bir tatlı olan dolaz yaptılar. Yaptıkları yemeklerin tadına bakan Alman öğrenciler çok beğendiklerini söylediler.

Program kapsamında Kapadokya Meslek Yüksekokulu Aşçılık bölümünde de mutfağa giren öğrenciler burada da çiğ köfte, mantı ve acılı ezme yaptılar. Mantıları tek tek sıkarak yapmaya çalışan öğrencileri en çok çiğköfte yoğurmak zorladı. Acı karşısında zaman zaman gözleri yaşaran Alman öğrenciler çiğköftenin damak zevki karşısında ise adeta hayran kaldılar.

Almanya’da yaşayan ve öğrencilerin grup öğretmeni olan Göremeli Vahide Akbay ise öğrencilerin Türk mutfağını çok beğendiklerini ve hiç tatmadıkları tatları burada gördüklerini söyledi. Akbay, “Kapadokya Yemek Festivali kapsamında daha önce birkaç Alman öğretmenimiz Kapadokya’ya geldi. Burada festivali çok beğenerek bunu öğrencilerine göstermek istediklerini belirttiler. Bizde Almanya’da bunu değerlendirerek karar verdik. Benim de hem Türk hem de Göremeli olmam nedeniyle öğrencilere eşlik etmem daha etkili oldu. Öğrenciler kültürleri tanıyarak dünya mutfağını da görmüş oldular” dedi.

Öğrenciler program kapsamında vadi yürüyüşü, belediye ziyareti ve farklı otellerin mutfağında çalışmalara katılmak gibi etkinlikler yaptıktan sonra Almanya’ya döndüler.

 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.