banner461
banner195

Alo Taksi 134' dönemi başlıyor

Ticari taksilerin, belediye sınırları içinde bulunan tek merkezden yönetilmesini sağlamak amacıyla yürürlüğe konulması beklenen 'Alo Taksi 134' dönemi başlıyor.

Alo Taksi 134' dönemi başlıyor
10 Haziran 2015 Çarşamba 14:50

banner143
banner134

 Büyük kentlerde yolcu almak için yasak yerlere park ederek bekleme yapan, şehir içi trafiğini olumsuz etkileyerek, gereksiz enerji sarfiyatını da beraberinde getiren ticari taksilerin, belediye sınırları içinde bulunan tek merkezden yönetilmesini sağlamak amacıyla yürürlüğe konulması beklenen 'Alo Taksi 134' dönemi başlıyor.

Türkiye Belediyeler Birliği(TBB) internet sitesinde yer alan duyuruda, "Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kayseri, Adana, Antalya, Konya ve Eskişehir'de  ticari taksilerin, yolcu almak için yasak yerlere park ederek bekleme yapan, aynı amaçla trafikte seyir halinde bulunmaları, şehir içi trafiğini olumsuz etkilediği gibi gereksiz enerji sarfiyatını da beraberinde getirmektedir. Bu nedenle belediye sınırları içindeki ticari taksilerin tek merkezden yönetilmesini sağlamak amacıyla belediyelerimiz tarafından taksi yönetim merkezi ve çağrı merkezleri kurulabileceği düşünülmüş ve sistemin hayata geçmesi ile birlikte Ulaşımda Enerji Verimliliğinin Artırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikle verilen görevlerin de yerine getirilmesi hedeflenmiştir. Özellikle büyük kentlerimizin şehir içi trafiği bu uygulama ile rahatlayacaktır." açıklaması yapıldı.

Açıklamada, "Bu sebeple kısa tahsis numarası almak ve belediyelerimizce vatandaşlarımızın hizmetine sunabilmek amacıyla, birliğimizce Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na başvurulmuş ve '134' kısa numaralı hat 'Alo Taksi' adıyla kullanılmak üzere 2015/DK-YED/226 sayılı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu kararıyla Birliğimize tahsis edilmiştir." bilgisi aktarıldı.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.