banner461
banner195

Ankara Saldırısı DAEŞ ve PKK'yı Gösteriyor

Başbakan Davutoğlu: DAEŞ ve PKK'nın rol oynama ihtimali yüksek...

Ankara Saldırısı DAEŞ ve PKK'yı Gösteriyor
14 Ekim 2015 Çarşamba 13:08

banner143
banner134
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara patlamasıyla ilgili yaptığı en son açıklamada 'DAEŞ ve PKK'nın rol oynama ihtimali yüksek' dedi.

Saldırganların ve arkasındaki güçlerin ortaya çıkarılarak adalete teslim edileceğini söyleyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu saldırganlar tespit edilecek, arkalarındaki güçler ortaya çıkarılacak. Görünen saldırganların ötesinde de örgüt bağlantılarını da araştırıyoruz. Çalışmalarımızı ona göre sürdüreceğiz. Saldırganların DNA testleri konusunda önemli bulgulara ulaşıldı.

Bir saldırganla ilgili detaylı araştırma devam ediyor. Ayrıca saldırıyla ilgili başka irtibatlar konusunda soruşturma derinleştiriliyor. Kim ne bağlantı üzerinden gerçekleştirmiş olursa olsun, saldırıyı yapanları, destek verenleri ortaya çıkartıp adalete teslim edeceğiz.

GÖREVDEN ALMALAR

İdare soruşturmada da bazı ön araştırmalar yapıldı. Olayın gelişim seyri içinde herhangi bir idari anlamda zaaf söz konusu olmuşsa, bu da detaylı olarak inceleniyor. Bu çerçevede de soruşturmanın selameti bağlamında, Ankara Emniyet Müdürü, Ankara İstihbarat Şube Müdürü ve Ankara Güvenlik Şube Müdürü dün gece itibarıyla açığa alınmıştır. Türkiye bir demokratik hukuk devletidir ve demokratik hukuk devleti kuralları içinde hem hukuki hem idari soruşturma yürütülecektir.

DAVUTOĞLU: DEAŞ-PKK İHTİMALİ YÜKSEK

"Türkiye'nin 20 Temmuz'dan itibaren DEAŞ, PKK ve DHKPC'nin sistematik saldırısıyla karşı karşıya olduğunu" söyleyen Davutoğlu, Ankara'daki saldırıya ilişkin de "Bu saldırıda hem DEAŞ hem PKK'nın etkin rol oynama ihtimali yüksek" dedi.

''PKK İLE PYD ARASINDA ORGANİK BAĞ VAR"

PYD'nin PKK'nın uzantısı olduğunu belirten Başbakan, ABD'nin PYD'ye yaptığı silah yardımının mazur görülemeyeceğini söyledi. Davutoğlu şu ifadeleri kullandı:

''Türkiye silah yardımını müsamaha etmez. Silah yardımına izin vermez. ABD iyi niyetle Irak ordusuna verdiği silahlar DAEŞ'e geçmişse, PYD verilecek silahların PKK'ya geçeceğine kimse garanti veremez. Silah stoğunun bölgeye sokulmasına izin vermeyiz. Onun için tutumuz açık ve nettir. Bu tutum ABD ve Rusya'ya iletilmiştir. Türkiye'ye savaş açılmış terör örgütleriyle işbirliği yapılmasına izin vermeyiz.''

"KOMŞU DENEN ÜLKELERİN..."

Teröre karşı işbirliğinin önemine de dikkat çeken Başbakan, "Terör bir insanlık suçudur ve teröre karşı bütün ülkelerin, özellikle de 'komşu' denen ülkelerin iş birliği, en önemli önlem niteliği taşımaktadır" dedi.

Davutoğlu, kriz nedeniyle ortaya çıkan mülteci sorunun artık Avrupa'nın da sorunu haline geldiğini belirterek şöyle devam etti:

"Son dönemde özellikle Suriye ve Irak'ta ortaya çıkan kriz sonrasında, göç sadece yakın komşu ülkelerin değil Avrupa'nın ve insanlığın meselesi haline gelmiş buluyor. Bu noktada da Türkiye ile Bulgaristan yakın iş birliğini şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceklerdir."

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.