banner461
banner195

Arazi Yangınlarına Karşı Duyarlı Olalım

Nevşehir’de yaz sıcaklarının etkisini artırmasıyla birlikteartan arazi yangınlarına karşı  vatandaşların daha duyarlı hareket etmesi istendi.

Arazi Yangınlarına Karşı Duyarlı Olalım
29 Ağustos 2016 Pazartesi 09:11

banner143
banner134
Nevşehir’de yaz sıcaklarının etkisini artırmasıyla birlikteartan arazi yangınlarına karşı  vatandaşların daha duyarlı hareket etmesi istendi.
 
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin  üzerinde seyir ettiği bu günlerde, artan arazi yangınlarına Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri kısa sürede müdahalede bulunarak, yangının çevredeki bağ, bahçe,düz arazi ve konutlara kadar sıçramasının da önüne geçiyor.
 
Aileleri ile birlikte yeşil alanlarda piknik yapacak ailelerin arazi yangınlarına karşı oldukça dikkatli davranmaları gerektiğini dile getiren Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri,piknik yapan vatandaşların pikniğin bitiminden itibaren etrafa ateşin sıçrayıp sıçramadığını kontrol etmelerini ve piknik ateşinin tam olarak söndürmeleri gerektiğini belirterek, bunun  arazi yangınlarının  önlenmesinde önemli bir etken olduğunu belirttiler.
 
Arazi yangınlarının artmasında arazilerde,  sararan bitkilerin içerisinde çevreye rast gele atılı şişe ve çeşitli cam kırıklarının da önemli bir unsur olduğuna dikkat çeken yetkililer, arazilerde güneş ışınları ile direkt temas içerisinde olabilecek şişe ve cam kırıkların arazilerden uzaklaştırılmasının arazi yangınlarının önlenmesinde önem taşıdığını ifade ettiler.
 
Yetkililer, sönmemiş sigaraların da yine araziler başta olmak üzere hububat ekili tarım alanlarının hasadı sırası ve sonrasındaki süreçte söndürülmeden atımı ile yangınların çıkışında önemli bir etken olduğunu dile getirdiler.
 
ARAZİ YANGINLARI İLE CANLILAR YOK OLUYOR
 
Nevşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, doğal dengenin sağlanmasında vazgeçilmez bir önem taşıyan tüm canlı varlıkların,  arazi yangınlarıyla birlikte yok olabileceğine dikkat çekerekdoğanın bir parçası olan tüm canlıların,  bu tür yangınlarla yok olmasının duyarlı yaklaşımlarla önüne geçebileceği uyarısında bulundular.
 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.