banner461
banner195

Askerlik düştü mü işte son dakika

TSK: Askerliğin 12 ay olacak şekilde kısaltılmasında görüş birliğine varılmıştır.Askerlik süresinin ne zaman kısalacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak kısalmasının Kasım'a kadar gerçekleşeceği öngörülüyor.Yani Askerlik önümüzdeki ay kısalıyor...

Askerlik düştü mü işte son dakika
19 Ekim 2013 Cumartesi 11:28

banner143
banner134

Türk Silahlı Kuvvetleri, askerliğin kısaltılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı. Genelkurmay'dan yapılan açıklamaya göre uzun dönem askerliğin 12 aya indirilmesine yönelik görüş birliğine varıldığı duyuruldu. Açıklamada, kısa dönem askerlik süresinin ise 6 ay olacak şekilde devam edeceği vurgulandı.

TSK açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

''Uzun dönem askerliğin 12 ay olarak kısaltılmasında görüş birliğine varılmıştır. Kısa dönem 6 ay olarak kalacak''

Öte yandan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kurban Bayramı öncesine yetişmeyen askerliğin önümüzdeki aydan itibaren 12 aya kısaltılacağını söyledi.

ASKERLİK ÖNÜMÜZDEKİ AY KISALACAK
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 'askerliğin kısaltılması yönünde kafanızda belli bir takvim var mı' sorusuna şu karşılığı verdi: "Askerlik 12 aya inecek. Bayramdan sonra yapılacak düzenlemelerle bu süreyi doldurmuş olanlar tedricen terhis edilecekler. Zannediyorum önümüzdeki ay içerisinde böyle bir düzenleme gerçekleşir. Şimdiden askerlerimize hayırlı tezkereler diliyorum. Bundan sonra da görevlerini yapacak kardeşlerimize, gençlerimize başarılar diliyorum. Bu 'demokratikleşme paketi' içerisinde yok ama bildiğiniz gibi bir süredir çalışmalar devam ediyordu. Kısa süreli askerlik aynı kalmakla birlikte uzun süreli askerlik 12 aya indirilecek. İnşallah önümüzdeki ayran itibaren de bu süreyi dolduranlar terhis edilecek, yeni askere gidenler de 12 ay üzerinde gitmiş olacaklar."

Askerlik son durumda ne oldu? Teskere bekleyen 1992/3 tertipler ne zaman teskere alacak? Tertipler tezkere bekliyor. Askerlik kısaltıldı ancak resmi işlemler yapılmadı. Askerliğin resmi olarak bayramdan sonra kısaltılması beklenirken askerliği dolan 1992/3 tertiplerden askerliği dolanlar beklemede.

 

Halen askerlik yükümlülüğünü 15 ay üzerinden yapan askerler 4 celp döneminde silah altına alınıyor. Şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında uygulanan 4 celp döneminden en yakını kasım ayı olduğu için düzenlemenin bayramın hemen ardından hayata geçirilip kasım ayı başında yürürlüğe konulabileceği değerlendiriliyor.

Uygulamanın kasım ayı başında uygulamaya geçmesi durumunda kısa dönem askerlik uygulamasından ilk yararlanacak grup, 1992/4 tertip askerler olacak. Bu durumda yaklaşık 75 bin er/erbaş erken terhis olan ilk asker grubu olacak. Ancak, uygulamanın Şubat 2014’te gerçekleşecek celp döneminde sarkabileceği ve ilk olarak 1993/1 tertip askerlerin yararlanabilme olasılığı da bulunuyor.

 

Şuanda 1992/3 tertiplerin gideceği askerlikte son durum ne oldu? Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları doğrultusunda onanacak olan yeni askerlik sürelerine göre, uzun dönem kısa dönem askerlik süreleri kaç ay oldu? Askerlik kaç ay?

 

Bu yıl askere gidecek olan üniversite mezunu olmayan vatandaşlara müjdeli bir haber söz konusu. 15 ay askerlik yapacakken, birden bire askerlik süresi 12 aya indirildi. Diğer askere gidecek olan 6 aylık ve 12 aylık asker adaylarına ise herhangi bir değişiklik yok. Askerlik kaç ay oldu? 

 

1992/4 tertiplerin askerlik zamanları geldi. Bu yaştaysanız ve cinsiyetiniz de erkek ise sizlere askerlikle ilgili güzel bir haberimiz var. Askerlik süreleri düştü. Ancak üniversite bitirmiş olanlara bu yeni askerlik süreleri düzenlemesinin bir faydası yok. Askerlik kaç ay oldu?

 

Askerlik kaç ay diye soruyorsanız sizlere bu haberi veriyoruz. Askere gidecek olan bir yakınınız muhakkak vardır. Bu durumda da bu haber sizi de ilgilendiriyor olabilir. Bakan Egemen Bağış askerliğin belki de tamamen kaldırılabileceğini söyledi. Ancak bu tabiki çok uzun vadede gerçekleşecek olan bir şey. Askerlik sürelerinin kısaltılması ile ilgili haberler bu aralar sürekli bir şekilde gündemde. Buna karşılık yeni uzun dönem kısa dönem askerlik süreleri de belli oldu.

 

 

Uzun dönem 15 ay, 12 aya düşürüldü.

 

Kısa dönem 6 ay aynı kaldı.

 

Uzun dönem 12 ay aynı kaldı.

 

Tabiki tüm bu süreler onayın Meclis'ten geçmesiyle birlikte yürürlüğe girecek...

 

Egemen Bağış ise uzun vadede belki askerliğin kaldırılabileceğini söyledi. Tabi ki bunun için Türkiye'de yılların geçmesi, kafaların biraz değişmesi gerekiyor. Şimdilik askerlik sürelerinde kısalma ve doğal olarak asker sayısında bir azalma söz konusu olacak. Bu durum da profesyonel askerlik denilen olayla çözümlenebilir. Askerler profesyonel olmalı, mesleği askerlik olmalı. Bu sayede acemi erler doğuda ve güneydoğuda şehit olmayabilir...


 Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, askerliğin 12 ayaindirilmesine ilişkin düzenlemenin önümüzdeki yılın mart ayını geçmeden gerçekleştirileceğini söyledi. memleketi Sivas’tagündemi değerlendiren Yılmaz, 15 ay olan uzun dönem askerlik süresinin 12 aya indirilmesine ilişkin düzenlemeyleilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, “Önümüzdeki pazartesigünü Bakanlar Kurulu var. Bakanlar Kurulu’nda Genelkurmay Başkanlığı’mızın yapmış olduğu bir çalışma gelecek. Dolayısıyla bu çalışmaya göre tarih, Bakanlar Kurulu’nda belirlenecek. Diyelim ki; önümüzdeki yılın mart ayını geçmeyen bir tarihten hangisi olursa, Bakanlar Kurulu’nda belirlenecek. Az bir süre kaldı. Ve karar çıkınca da 70 bine yakın insanımıztezkere alacak. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun diyelim.” ifadelerini kullandı. Düzenlemede kısa dönemi kapsayan herhangi bir çalışma olmadığını belirten Yılmaz, “Kısa dönem 6 aybiliyorsunuz. Göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor.” diye konuştu. 

Öte yandan Sivas Valisi Zübeyir Kemelek'in, babası Doğan Kemelek'in vefatını öğrenen Milli Savunma Bakanı İsmetYılmaz, Vali Kemelek'e baş sağlığı ziyaretinde bulunmak için kente geldi. 

İskilip ilçesinde yaşayan Kemelek'in evinin önüne gelen Bakan Yılmaz, baş sağlığı dilemesinin ardından diğer aile fertleri ile de görüşerek taziyelerini iletti. Daha sonra Doğan Kemelek için okunan Kuran-ı Kerim'i dinleyen Yılmaz, bazı vatandaşların sorunlarını dinledi. 

Taziye esnasında Bakan Yılmaz'a Sivas Valisi Zübeyir Kemelek'in yanı sıra Çorum Valisi Sabri Başköy, Ak Parti Çorum Milletvekili Cahit Bağcı, Tokat Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, Çorum Garnizon Komutanı Jandarma Albay Ahmet Çelik, Çorum İl Emniyet Müdürü Halil İbrahim Doğan, İskilip Kaymakamı Şuayip Gürsoy ve İskilip Belediye Başkanı Numan Sezer eşlik etti. 

Burada bir süre daha bekleyen Bakan Yılmaz, Kemelek'in yakınları ve vatandaşlarla tokalaştıktan sonra İskilip'ten ayrıldı. 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kurban Bayramı öncesine yetişmeyen askerliğin önümüzdeki aydan itibaren 12 aya kısaltılacağını söyledi. 

Kurban Bayram namazını Ankara Kocatepe Camii’nde kılan Bülent Arınç, vatandaşlarla cami içinde bayramlaşmasının ardından çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı. Konuşmasında bayram namazını yanlışlıkla ‘Hacı Bayram Camii’nde kıldığını ifade eden Arınç, milletin ve İslam aleminin bayramını tebrik etti. Arınç, “Allah tekrarına eriştirsin, bunlar mutlu olduğumuz günlerdir. Milletçe ve bütün İslam alemi, huzur içerisinde sükunet içerisinde, güzel bir bayram geçirir ve güzel günlerin müjdecisi olur.” dedi. 

Arınç, “Müslümanlar, Arafat’taydı bugün de inşallah hacı oldular. Milletimizden binlerce, 10 binlerce insan da bu yıl hacca gitti. Özellikle sayın cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Türkiye’den hacca giden kardeşlerimizin haclarının kabul olmasını diliyorum. Onlara inşallah eşleriyle, çocuklarıyla, aileleriyle birlikte huzurlu mutlu günler diliyorum. Bütün milletimiz de büyük bir sevinç içerisinde kardeşlik ve huzur içerisinde bu bayramı idrak edecektir. Hepimiz vazifelerimizi yapacağız.” diye konuştu. 

ASKERLİK ÖNÜMÜZDEKİ AY KISALACAK 

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, ‘askerliğin kısaltılması yönünde kafanızda belli bir takvim var mı’ sorusuna şu karşılığı verdi: “Askerlik 12 aya inecek. Bayramdan sonra yapılacak düzenlemelerle bu süreyi doldurmuş olanlar tedricen terhis edilecekler. Zannediyorum önümüzdeki ay içerisinde böyle bir düzenleme gerçekleşir. Şimdiden askerlerimize hayırlı tezkereler diliyorum. Bundan sonra da görevlerini yapacak kardeşlerimize, gençlerimize başarılar diliyorum. Bu ‘demokratikleşme paketi’ içerisinde yok ama bildiğiniz gibi bir süredir çalışmalar devam ediyordu. Kısa süreli askerlik aynı kalmakla birlikte uzun süreli askerlik 12 aya indirilecek. İnşallah önümüzdeki ayran itibaren de bu süreyi dolduranlar terhis edilecek, yeni askere gidenler de 12 ay üzerinde gitmiş olacaklar.”


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
veysel hanalp - 5 yıl önce
1992/4 erlerdenim askerlik bi önumuzdeki ay düşüyor diyorlar bide başka bir ay bune biraz önce açıklanmasını istiyoruz kışlalarda huzursuzluk oldu annemiz babamız kardeşilerimiz bekliyor inş kasımda düşer bide gider kürtuluruz
Avatar
emrah - 5 yıl önce
Bnce dussede olur dusmesede biz bu vatan icin 50 yasindada olsak geri glriz gerelirse bn kuzy irakta türk askeriyim safk bgn 13 ama fark etmz bi 460 daha yaparim allahim tum islm krdslerimize cn sagligi vrsin sayili gun cok cabul geciyo ( NE MUTLU TURKUM DIYE
Avatar
emrah - 5 yıl önce
Bnce dussede olur dusmesede biz bu vatan icin 50 yasindada olsak geri glriz gerelirse bn kuzy irakta türk askeriyim safk bgn 13 ama fark etmz bi 460 daha yaparim allahim tum islm krdslerimize cn sagligi vrsin sayili gun cok cabul geciyo ( NE MUTLU TURKUM DIYE
Avatar
yunus yıldırım - 5 yıl önce
Sayin buyuklerimizden bian once askerligi dusurup bizleri gondermelerini istiyoruz birliklerimizde huzurumuz kacti bu olayi bian once ortaya cikarip bizleri gondermenizi istiyoruz
Avatar
Arif serttaş - 5 yıl önce
abi ben güney doğuda askerim hakkari çukurcada bende 92/4 tertibim askerliğin düşmesini istiyoruz hepsi arkadaşlar annelerimiz babalarımız bizleri bekliyo bian once düşsün istiyoruz
Avatar
OKAN ACAR - 5 yıl önce
düşürecekseni̇z bi̇r an önce düsürün bu düşme muhabbeti̇ cikti cikali huzurumuz kaçti bi̇r an önce anne babamiza sevdikleri̇mi̇ze kavusalim ne olur
Avatar
taner - 5 yıl önce
ya türkiyenin %50 gideri hep askerlik 9 ay olması güzel olur bence almanya amerika rusya fransa gibi yerlerde adamlar 4 ay yapıolar türkiyede ise 15 ay çok saçma geliyor ınsana ya 9 ay olması bence çok doğru bi karar olur ak parti devletin basındaysa düşürür bence zaten terör olaylarıda bitti barış oluyor tabı söz konusu oyle olunca gerçi bu durgunluk pek haylı alamet değıl ama yinede böyle olması gerçekten güzel bırak askerlığın düsmesını en azından anaların göz yaşları dindi ya o analar ağlarken bende çok duygulanıp ağlıyasım geliodu
Avatar
mesut batmanlı - 5 yıl önce @veysel hanalp
sayın başbakanım inşlh düşer bizde yararlanırız bizlerinde bekleyenimiz sevenlerimiz var kasım da düşmesini istiyoruz 1992_4