banner461
banner195

Avanos'ta Nergisler Erken Açtı

Kış aylarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ile erken açan ilk nergisleri gören Emekli banka müdürü Hakkı Tuğ ve emekli banka memuru İlker Kesal uzun yıllardır bu kadar erken açan nergislerle ilk kez karşılaştıklarını söylediler.

Avanos'ta Nergisler Erken Açtı
01 Mart 2015 Pazar 18:16

banner143
banner134

 Kış aylarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ile erken açan ilk nergisleri gören Emekli banka müdürü Hakkı Tuğ ve emekli banka memuru İlker Kesal uzun yıllardır bu kadar erken açan nergislerle ilk kez karşılaştıklarını söylediler.

Avanos'un tanınmış simalarından Ömer Tokmak da nergislerin açma zamanının normalde mart ayı ortaları olduğunu ancak havaların erken ısınma meyiline girmesinin nergislerin de erken çiçek vermesine neden olduğunu belirtti.

Alımlı ve hoş kokulu çiçekleri nedeniyle birçok ülkede süs bitkisi olarak yetiştirilen nergislerin, başta Avrupa olmak üzere, kuzey ılıman kuşakta kendiliğinden yetişen 40 kadar türü bulunuyor. 
 
Nergisgiller familyasının Narcissus cinsini oluşturan bu bitkilerin adı Yunan mitolojisindeki Narkissos'un adından geliyor. 
 
Mitolojiye göre sudaki görüntüsüne aşık olup ona kavuşmak için ölümü seçen güzeller güzeli Narkissos'un öldüğü yerde nergis çiçekleri açmış. 

Haber:Avanos Gazetesi


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
aslan - 3 yıl önce
haber yapacagız diye o nergizleri kopartmayalım onlar dogada güzel
Avatar
aslan - 3 yıl önce
haber yapacagız diye o nergizleri kopartmayalım onlar dogada güzel