banner461
banner195

Avanos’ta Pitbull vb Köpeklerin Sahiplenilmesi Yasak

Nevşehir’in Avanos ilçesinde Pitbul, Terrier, Japanese, Tosa’ya, Dogo, Argentino, Fila Brasileiro türü köpeklerin sahiplenilmesi, üretilmesi yasak.

 Avanos’ta Pitbull vb Köpeklerin Sahiplenilmesi Yasak
03 Nisan 2015 Cuma 16:57

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Avanos ilçesinde Pitbul, Terrier, Japanese, Tosa’ya, Dogo, Argentino, Fila Brasileiro türü köpeklerin sahiplenilmesi, üretilmesi yasak.

Avanos Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Avanos Hayvan Barınağı sokak hayvanlarının rehabilitasyonu ve toplumsal hayata uyumlarının yanı sıra beslenmesi tehlikeli ve yasak olan köpeklerinde takibini yapıyor.

Gerekli koşullar ve güvenlik önlemleri alınmaksızın beslenmesi yasak ve tehlikeli olan köpek cinslerinin ilçemiz genelindeki takibi ve gerek vatandaş ihbarı gerekse Emniyet Ekiplerinin Tedbir kararıyla birimlerimize intikal eden olaylara müdahale ediliyor.

Avanos Belediyesi ekipleri tarafından hayvan severlere, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hayvan beslenmesi ve barındırılmasına ilişkin düzenlemelerini belirleyen maddelerine uymaları ve gereğini yerine getirmeleri önemle duyuruluyor.

Bu kapsamda Türkiye’de ve birçok ülkede de yasak olan bazı köpek cinslerinin yasa kapsamında pitbull terrier, japanese tosa’ya, dogo argentino, fila brasileiro ve bu ırkların melezlerini üretmek, sahiplendirmek, ülkeye girişini sağlamak, satışı ve reklamını yapmak ile takas etmek yasaktır. Saldırgan yapılı hayvanların öncelikle beslenmemesi, tasmasız, ağız maskesiz topluma açık alanlara çıkarılmaması ve üretimi yapılarak çoğaltılmaması aksi durumda mevzuat hükümlerinin uygulanacağı ekiplerimiz tarafından hayvan sahiplerine beyan ediliyor.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
vatandaş - 3 yıl önce
Nevsehir merkezde de bu pitbull cinsi köpekler barindiriliyor yetkililer bu kopekleri hepsini bi toplasa keske