banner461
banner195

Avanos'ta TOKİ Toplantısı Yapıldı

Avanos Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğinde yapılması planlanan konut projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Avanos'ta TOKİ Toplantısı Yapıldı
15 Şubat 2014 Cumartesi 13:48

banner143
banner134

 Avanos Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğinde yapılması planlanan konut projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Belediye konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıda Avanos Belediye Başkanı Mustafa Körükcü, ilçelerine yapmayı planladıkları konut projesi hakkında toplantıya katılan vatandaşları bilgilendirdi.

Körükcü, Avanos'un son yıllarda turizm alanında yapılan yatırımlarla bir cazibe merkezi haline geldiğini bundan dolayı da ilçede konut açığının arttığını söyledi.

Bugüne kadar vatandaşlardan kendilerine yoğun bir şekilde ilçelerine TOKİ aracılığı ile konut yapılması konusunda talep geldiğini belirten Körükcü, "Bize konut yapılması konusunda yoğun bir talep vardı. Biz uzun süredir bunun üzerinde çalışma yaptık. Ama Avanos'taki en büyük sorun TOKİ'nin istediği hazine arazisi sorunu ile ilçenin SİT ve orman arazileri ile çevrili olmasıydı" dedi.

Avanos'ta bu zamana kadar konut yapmak için belirledikleri alanların SİT alanı içerisinde kalması ve gerekli kurullardan bundan dolayı alınamayan izinler sebebiyle bu projenin geciktiğini kaydeden Körükcü, Avanos genelinde yaptıkları tarama neticesinde 3 bölge belirlediklerini ve bu bölgelerden de en uyun olan için proje hazırladıklarını ifade etti.

-"200 dönüm bir alana urulacak"-

Belirledikleri alanın 200 dönüm olduğunu bu arazinin içerisinde ise 20 dönümlük bir alanın şahıslara ait olduğunu geriye kalan arazinin ise hazine arazisi olduğunu belirten Körükcü, "Avanos'ta Yukarı Mahalle'nin devamında bir yer belirledik ve bölgenin haritasını hazırladık. Ayrıca 9 farklı bölgede zemin etüdünü yaptırdık. Buraya 4 katlı 500 konut yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Hazırladıkları projede konutların yanı sıra ticaret ve sosyal donatı alanları ile okul, cami projelerinin de hazır olduğunu kaydeden Körükcü, TOKİ projesinin önümüzdeki çarşamba günü belediye meclisinde görüşüleceğini ve çıkan kararın Turizm Bakanlığı'na gönderileceğini ifade etti.

İlk aşamada Avanos genelinde anket çalışması yapacaklarını bu çalışmanın 1 ay devam edeceğini anlatan Körkcü, "Biz ilk aşamada bir anket çalışması yapacağız. Burada vatandaşlara evlerin metrekaresi ve ödeme planlarını soracağız ve anket sonuçlarını daha sonra TOKİ'ye göndereceğiz. Böylelikle ilçemizdeki konut talebini iletmiş olacağız" şeklinde konuştu.

-Özel üniversite müjdesi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından kendilerine üniversite yapacak yer talebinin de geldiğini ve kendilerini de hazırladıkları TOKİ alanında yer ayırdıklarını belirten Körücü, TOBB'un Avanos'a açmak istediği fakülteyi de TOKİ projesi içine dahil ettiklerini belirterek burada önemli bir alanı plan üzerinde fakülteye ayırdıklarını sözlerine ekledi.

Program soru cevap ile sona erdi. 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
rant peşinde - 4 yıl önce
avanosta tokinin yapılması planlanan yerden kim arsa topladı araştırın
Avatar
Ayfer Zekeriya Akalan - 4 yıl önce
toki nin üç oda bir salon 150 metre kare olması250 evin150 25o evinde 80metre kare olması kızıl ırmağın her iki tarafınada yapılması sit alanının dereyamanlı bölgesindende kaldırılıp imara açılmasını istiyorum.80 metrekarelik evlerden 5000lira 150 metrekarelik evlerden 10.000lira peşinat ödemeler eve girdikten sonra başlaması dileğimle başarılarınızın devamını diliyorum.
Avatar
seda - 4 yıl önce
soruyoruz. 10 yıldır nerdeydi acaba.seçime 1 ay kala tokı merakı. evet. avanoslu yu aptal yerine koymak nasılmış sandıkta göreceksiniz.her ilçede 2. 3. etap tokiler bitti.yazık yazık garibana 1 ev yerine,birilerinin ceplerini parayla doldurmakla meşguldü.
Avatar
eylül - 4 yıl önce
peki ne zaman başvurulacak tokiye ne zaman başlıycak