banner461
banner195

Aykut Efe İçin Aranan İlik Almanya'da Bulundu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü üçüncü sınıfta okurken lenfoma kanserine yakalanması sonrasında ilik nakli olması gereken Aykut Efe’ye (23) uygun ilik Almanya’da bulundu.

Aykut Efe İçin Aranan İlik Almanya'da Bulundu
19 Nisan 2016 Salı 20:30

banner143
banner134
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü üçüncü sınıfta okurken lenfoma kanserine yakalanması sonrasında ilik nakli olması gereken Aykut Efe’ye (23) uygun ilik Almanya’da bulundu. Müjdeyi Aykut Efe sosyal medya hesabından ‘Almanya’dan gol haberi var. Aranan kök hücre bulunmuştur. Allah, herkesten razı olsun’ mesajı ile duyurdu.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Arkeoloji bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Aykut Efe, lenfoma kanserine yakalandığı için İstanbul’daki özel bir hastanede kemoterapi tedavisi görmeye başlamıştı. Efe için kurtuluş, kendisine uygun bir ilik bulunmasıyla mümkün olacaktı. Üniversitede iken aynı zamanda Nevşehir Birinci Amatör Küme takımlarından Acıgölspor’da futbol oynayan Efe için üniversitedeki ve kulüpteki arkadaşları uygun ilik bulunması için sosyal medya üzerinden kampanya başlatmıştı. Bu kampanya kısa sürede binlerce kişinin seferber olmasına neden olmuştu. Sonunda aranan ilik Almanya’da bulundu. 

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi doğumlu Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Arkeoloji bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Aykut Efe (27), geçen yıl Nisan ayında karın ağrısı nedeniyle hastaneye gitti. Yapılan tetkikler sonrasında haziran ayında lenfoma kanseri teşhisi kondu. Efe, geçen yılın Eylül ayında kendi iliği ile nakil oldu. Evde istirahate başladı. Aralık ayında yapılan kontrolde ise hastalığının tekrar nüksettiği ortaya çıktı. Ocak ayı başından bu yana İstanbul’daki özel bir hastanede yatarak kemoterapi tedavisi görüyor. Anne, baba ve abisinden alınan ilik örnekleri tutmadı. Ulusal Kemik İliği Bankası'nda da uygun ilik bulunamadı. Bunun üzerine Aykut Efe’nin kendisi, yakınları ve üniversiteli arkadaşları uygun kemik iliği bulunması için sosyal paylaşım siteleri üzerinden kampanya başlattı. Vatandaşların uygun kemik iliğinin bulunması için KızılayKan Merkezlerine gidip kan örneği vermeleri istendi. Başlatılan bu kampanya sosyal paylaşım sitelerinde yayılıp ilgi gördü. Bunun sonucunda da uygun iliğe ulaşıldı.


Murat Şişman / Cihan

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.