banner461
banner195

Bağ budama zamanı

Nevşehir’in simgesel ürünü olan üzüm bağlarında çiftçiler yeni sezon için hazırlıklara başladı. Nevşehir’in Ürgüp, Çat, Mustafapaşa gibi üzümcülükle geçimini...

Bağ budama zamanı
11 Mart 2015 Çarşamba 13:20

banner143
banner134

 Nevşehir’in simgesel ürünü olan üzüm bağlarında çiftçiler yeni sezon için hazırlıklara başladı.

Nevşehir’in Ürgüp, Çat, Mustafapaşa gibi üzümcülükle geçimini sağlayan bölgelerinde, bağcılıkla uğraşan çiftçiler bağ ve bahçe işlerine başladı.

Havaların ısınmasıyla birlikte yeni hasat sezonu için ellerine, çapa ve budama bıçaklarını alan çiftçiler bahçe ve bağlarının yolunu tuttu.

Ürgüp’te üzüm bağcılığı ile geçimini sağlayan Muzaffer Kara; ” Bağlarımızdan daha fazla verim alabilmek ve bir üzüm bağının daha genç kalabilmesi için her yıl bu zamanlarda budama yapıyoruz. Kuruyan üzüm bağlarının yerine yenilerini aşılayıp, toprağı belliyor. Kışın yağan kar ve yağmurlar nedeniyle topraklar sıkılaşıyor. Eğer bağlarımızı bellemezsek üzüm kökleri sıkı toprak nedeniyle suyu çekemez ve kök salamaz, bu durumda hem bağ zarar görür hem de ürün verimi azalır. Çapalar ve bel kürekleri yardımıyla toprağı havalandırmak için belleme işlemini yapıyor. Bizim buradalar bağlar sık olduğu için belleme işlemi sadece insan gücüyle yapılabiliyor.” Dedi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.