banner461

Başbuğ Alparslan Türkeş’in İsmi Nevşehir'de Yaşatılacak

MHP’nin “Başbuğ”u merhum Alparslan Türkeş’in adı, Nevşehir Belediye Meclisi kararıyla caddeye verildi.

Başbuğ Alparslan Türkeş’in İsmi Nevşehir'de Yaşatılacak
07 Ekim 2016 Cuma 19:00

banner143
banner134
Nevşehir'de MHP’nin “Başbuğ”u merhum Alparslan Türkeş’in adı bir caddenin adı oldu.

Geçtiğimiz ay Nevşehirli bir grup ülkücü'nün aralarından seçtikleri bir heyet, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ile bir araya gelerek gündeme dair konularda görüşerek, Belediyenin icraatları konusunda taktir ve elestirilerini dile getirdiler.

Ülkücü Gençler, 15 temmuz hain darbe girişimi konusunda fikir alış verişinde bulunduktan sonra, Nevşehir il sınırları içinde bir caddeye Başbuğ Alparslan Türkeş'in ve Ege Üniversitesinde pkkli hainler tarafından şehit edilen Fırat Çakıroğlu nun ismini görmek istediklerini dile getirdiler. Bu Görüşmede ayrıca Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Rauf Yanar'da hazır bulundu.

Bu isteğe sıcak bakan vebu  taleple özel olarak ilgilenecegi hakkında heyete olumlu görüş veren Başkan Ünver, konuyu meclise tasiyacakları sözünü vermişti. 

"Merhum Alparslan Türkeş’in İsmi Nevşehir'de Yaşatılacak"

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver'in bu sözü sonrası, Bu gün gerçekleştirilen Nevşehir Belediyesi Meclis toplantısında Ülkücü heyetin talepleri meclis gündemine getirildi. Belediye Meclisinin Aldığı karar doğrultusunda, Nevşehir merkez 2000 Evler Mahallesi Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü önündeki cadde'nin ismi Alparslan Türkeş caddesi oldu.

Konu ile ilgili açıklama yapan heyet üyeleri, Bizler Nevşehirli Bozkurtlar olarak girişimimizin sonuç vermesi ve Nevşehir'imizde Başbuğumu'zun isminin bir caddeye verilmesi bizleri çok mutlu etti. Bir sonraki toplantıda da Fırat kardeşimizin isminin verileceğini öğrendik. Bizler Nevşehirli Ülkücüler olarak, buradan emeği geçen herkese teşekkür ederiz dediler.

Bu vesile Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş'i rahmetle anıyoruz. Ruhu şad olsun...MERHUM BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ`İN ÖZ GEÇMİŞİ           

            Alparslan Türkeş’in ataları Kayserili’dir. Büyük dedesi Arif Ağa, Kayseri’inin Pınarbaşı  ilçesinin Yukarı Köşkerli köyünden göç ederek Kıbrıs’a yerleşmiştir.. Türkeş 1917 yılında Kıbrıs’ta (Lefkoşe’de) doğmuştur. Babası Ahmet Hamdi Efendi, annesi Fatımül Zehra Hanımdır. Türkeş ilk ve orta öğrenimini Lefkoşa`’a yapmıştır. Daha sonra ailesi Türkiye’ye göç etmiş ve İstanbul’a yerleşmiştir.
            Küçük yaşlardan itibaren askerlik mesleğine  gönül veren Türkeş, 1933’te Kuleli Askeri Lisesine girmiş, 1936’da üstün başarıyla  mezun olmuş ve Harpokuluna geçmiştir. 1938 yılında Harpokulunu başarı ile bitirerek, Piyade Asteğmen rütbesi ile ordu saflarına katılmıştır. Orduda hizmetleriyle muntazam terfi etmiştir. Harp Akademileri imtihanını kazanarak Harp  Akademisine girmiş, başarılı bir öğrenimle Kurmay subay olmuştur.
            1948’de Genel Kurmay Başkanlığınca açılan imtihanlarda başarı göstererek Amerika Birleşik Devletleri’ne tahsile gönderilmiş, orada Amerikan Piyade Okulu ve Amerikan Harp Akademisinde tahsil görmüş ve bunları da iyi derece ile bitirmiştir.
            1955’te kurmay binbaşı Türkeş, Amerika’da  (Waşhington’da) bulunan  “Daimi Grup” nezdinde Türk Genel Kurmayı Temsil Heyeti üyeliğine  tayin edilmiştir. 1957 yılı sonuna kadar bu vazifeyi başarı ile ifa etmiştir.
            Alparslan Türkeş bu süre içerisinde “ Universty of Amerika” ya (Amerikan Üniversitesi) devam etmiş ve Uluslar arası ekonomi tahsili görmüştür.
            Yurda dönen Türkeş, 1956’da  Almanya’ya  “Atom ve Nükleer okulu’na gönderilmiş, bu okulu da başarı ile bitirmiştir.
            27 Mayıs 1960  tarihine kadar Avrupa’da muhtelif Nota toplantılarında ve askeri  manevralarında Türk Genel Kurmayı temsilcisi olarak bulunmuştur.
            27 Mayıs 1960 ihtilalinde Başbakanlık müşaviri ve Milli Birlik Kurulunun üyesi olmuş ve fiilen Başbakanlık görevini yürütmüştür. Daha sonra  lideri bulunduğu 14’ler gurubu ile birlikte yurt dışına gönderilmiş, Hindistan’a Yeni Delhi Elçiliğine tayin edilmiş ve bu şekilde ihtilal yönetiminden tasfiye edilmiştir.
            Yurda tekrar dönen Alparslan Türkeş, önce (CKMP) Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisinin genel başkanı olmuş, sonra da bu partinin adı Milliyetçi Hareket Partisi olmuş  ve yıllarca Alparsalan Türkeş MHP’nin genel başkanlığını yapmıştır.
            1977-1979 yılları arasındaki Milliyetçi  Partiler koalisyonunda Başbakan yardımcısı olarak  görev yapmıştır.
            12. Eylül 1980 ihtilalinde 577 arkadaşıyla birlikte Askeri mahkemece idamla yargılanmış ve yaklaşık beş yıl içerde kaldıktan sonra tahliye olmuş ve beraat etmiştir.
            Alparslan Türkeş, önce 12 Eylül askeri yönetimi bütün siyasi partileri kapattığı için MHP’nin yerine kurulan Milliyetçi Çalışma Partisinin genel başkanı olmuş ve ardından kapatılan partilerin açılmasından sonra da Milliyetçi Çalışma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ismini almış ve bu şekilde  12 yıl aradan sonra tekrar MHP genel başkanı sıfatını kazanmıştır.  Hakkın rahmetine kavuştuğu 4. Nisan.1997 tarihine kadar MHP genel başkanlığı görevini yürütmüştür. 


 

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Wildlife - 3 yıl önce
cCc Nevşehir Ülkü Ocakları cCc

Teşekkür ederiz...
Avatar
Ak hasan - 3 yıl önce
Bende tebrik ederim
Avatar
bozkurt Güray - 3 yıl önce
Darısı diğer sehirlere.tebrik ediyorum