banner461
banner195

Başkan Adıyaman'ın Bitmeyen Rüyası

Nevşehir'in Acıgöl İlçesine bağlı Tatlarin kasabasında bulunan tarihi yer altı Şehri daha fazla tanıtıma ihtiyaç duyuyor. Ancak şu ana kadar bu konuda ciddi bir adım atılabilmiş değil.

Başkan Adıyaman'ın Bitmeyen Rüyası
18 Eylül 2014 Perşembe 18:34

banner143
banner134

 NEVŞEHİR (MHA) Acıgöl İlçesine bağlı Tatlarin kasabasında bulunan tarihi yer altı Şehri daha fazla tanıtıma ihtiyaç duyuyor. Ancak şu ana kadar bu konuda ciddi bir adım atılabilmiş değil.

Tatlarin kasabasını ziyaret edenlere kasabanın en önemli tarihi dokusu hakkında bilgiler aktaran Başkan Ferhat Adıyaman, “Bu şehir ilk defa 1975 yılında bulunmuş ve 1991 yılında da ziyarete açılmış. Buradaki toprak üstü yerleşimde kiliseler bulunduğu, ancak bunların büyük çoğunluğunun doğal nedenlerden dolayı yıkıldığı biliniyor. 

Şehrin giriş kapısı yıkılmış olup, içerisine batı yönünde açılan iki ayrı mekândan girilebilmekte. Yeraltı şehri oldukça geniş bir alana yayılmış, yalnızca çok küçük bir bölümü temizlenebilmiş. Günümüzde iki katına girilebilen şehirde geniş mekânlar, erzak depoları ve kiliseler bulunmakta. Bu şehrin büyük bir manastır veya askeri bir garnizon olduğu da sanılmakta. Tatlarin Yeraltı Şehri girişinden kavisli bir koridordan dikdörtgen planlı bir alana ulaşılıyor.  Girişte bulunan 1,5 metre çapında, ortası delikli olan sürgü taşı, içeriye giriş ve çıkışı kontrol etmekte. Girişin sağındaki bir mekânda üç iskeletin bulunması, burasının bir zindan olmasını akla getirmekte.

Girişin çevresinde mutfak, kiler ve tuvaletler bulunmakta. Bu alanın Roma döneminde mezarlık olarak kullanıldığı düşünülüyor. Yeraltı şehrinin ikinci katında ahırlara yer verilmiş ve burası sütunlarla desteklenmiş. Ambar olarak düşünülen mekânlar oldukça geniş ölçüde. Bu mekânlarda da havalandırma bacalarına yer verilmiş. İçerideki ilk iki mekân bir koridorla birbirine bağlanmış olup, bu koridorda uzaklar ve bağlantıyı kesen sürgü taşı bulunuyor” ifadelerinde bulunuyor. Ancak Başkan Adıyaman’ın bölgenin önemli tarihi miralarından biri olan Tatlarin Yer altı Şehri konusunda sadece bilgi vermek yeterli gelmiyor. Zira yer altı şehrini ziyaret eden kişi sayısı hala beklenilen seviyesinin çok çok altında.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Arif Akdogan - 4 yıl önce
Tamam anladik ama ayni haberi surekli vermenin bi anlami yok ki
Avatar
her şeye kıllanan adam - 4 yıl önce
sayın belediye başkanı durmadan aynı rüyayı görüyor herhalde hep aynı rüya hep aynı haber.