banner461

Bir Milletin Uyanış Hikayesi DİRİLİŞ TRT1 Ekranlarında Başlıyor

Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş hikayesini anlatacak olan Diriliş yakında TRT1 ekranlarında başlıyor.

banner503
02 Temmuz 2014 Çarşamba 18:32

banner143
banner134

 Yapımını Tekden Film’in, yapımcılığını ve senaristliğini Mehmet Bozdağ’ın üstlendiği ve TRT-1 ekranlarında yayınlanacak olan Diriliş - Ertuğrul Dizisi’nin ilk teaser’ı yayınlandı.

Teaser çekimleri Tuz Gölü’nde yapılan Diriliş Dizisi, 13. yüzyılda Ertuğrul Bey ve Alp’lerinin Tapınak Şövalyeleri, vahşi Moğollar ve acımasız Türkmen beylerine karşı olan mücadelelerini ve adım adım Osmanlı Beyliği’ni kurma sürecini konu alıyor.

DÜNYANIN KADERİNİ DEĞİŞTİREN ADAMIN HİKÂYESİ

Dizinin Yapımcısı ve Senaristi Mehmet Bozdağ, dizilerinde Anadolu’nun emperyal güçler tarafından işgal edildiği bir çağ olan 13. yüzyılda Ertuğrul’un 400 çadırlık ovasına yurt bulma hikâyesini işlediklerini belirtti. Bozdağ, dizilerinde bu yurdun üç kıtada altı asır hüküm sürecek olan dünyanın en ihtişamlı devleti Osmanlı İmparatorluğu’na dönüşmesinin sırrını da arayacaklarını söyledi.

Osmanlı devletinin kuruluş sırrının Ertuğrul’un hikâyesinde gizli olduğunu belirten Bozdağ“Ertuğrul, hayallerine giderken aslında dünyaya yeni bir medeniyet armağan etti. Temellerini attığı devlet, dünyanın kaderini değiştirdi. Biz de dünyanın kaderini değiştiren adamın destansı hikâyesine, boyun eğmeyen karakterine, büyüleyici aşkına ve tüm insanlığa yetecek adalet duygusunu dizimizde anlatacağız”

BİR YIL SÜREN HAZIRLIK SÜRECİ

Diriliş - Ertuğrul Dizisi’nin çekimi için bir yıllık hazırlık serüveni geçirdiklerini belirten Bozdağ, “Bu süreçte senaryo, dekor ve kostüm tasarım hazırlıklarını yaptık. Uluslararası atlı akrobasi, aksiyon, yarış ve dans ekipleri ile çalışma takvimlerini oluşturup her şeyiyle 13. yüzyıla ait bir dünya kurduk” dedi.

Çekimlerine Ağustos ayında başlanacak olan Diriliş-Ertuğrul Dizisi’nin hazırlıklarında son aşamaya geldiklerini ifade eden Bozdağ dizinin kadrosu, konusu ve özellikle savaş sahneleriyle izleyicilerin beğenisini kazanacağını belirterek şimdiye kadar çekilmiş en büyük tarihi-kahramanlık projesi olma iddiasında olduklarını da sözlerine ekledi.

Dizinin Ana Konusu Ertuğrul Gazi

 

Osmanlı Devletinin kuruluş öncesinde göç, sefer ve savaşların kahramanı olan Ertuğrul Gazi'nin yaşamı ve kahramanlıkları dizinin ana konusunu oluşturacak. Ertuğrul Gazi ve Hayme Ana rollerini canlandıracak oyuncular üzerinde titizlikle duruldu.

 

Mevlana Rolü İçin Robert De Niro ya Teklif Götürüldü

 

Ertuğrul Gazinin hayatını konu alacak olan dizinin Mevlana rolü için dünyaca ünlü aktör Robert De Niro'ya da teklif götürüldüğü öğrenildi. Yapım şirketinin, ünlü oyuncunun menejarine dizinin senaryosunun yollandığı, rolü kabul ederse 700 bin dolar ödemeyi gözden çıkardıkları biliniyor. Mevlana ile ilgili bölümlerin çekimlerinin bir hafta süreceği tahmin ediliyor.

 

Uzun çalışmalar sonucu TRT için ekranlara gelecek olan dizinin yapımcılığını Duka Film ve Özkan İpek yapacak.

 

Ünlü Oyuncular İle Görüşmeler Sürüyor 

 

400 kişilik kayı boyundan kurulup 600 yıl hüküm süren Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşu öncesindeki sosyal yaşamı ve felsefesini konu alan dizinin diğer oyuncu kadroları için ünlü isimlerle görüşüldüğü öğrenildi.

 

TRT nin büyük titizlikle haızladığı dizinin ilk fragmanı kısa bir süre önce yayınlandı.

 


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.