banner461

Bizim yalınayaklara duyurulur!

İngiltere'nin başkenti Londra'da “Birinci Dünya Savaşı'nda ne oldu? başlıklı toplantıda konuşan Amerikalı tarihçi Prof. Dr. Justin Mc Carthy, Birinci Dünya Savaşı’nda Ermenilerin Van'ı ele geçirerek bölgedeki tüm müslümanları öldürdüğünü söyledi.

Bizim yalınayaklara duyurulur!
26 Nisan 2016 Salı 15:59

banner143
banner134
Merkezi Londra'da bulunan Britanya Türk İlişkileri Enstitüsü'nün (BITAF) düzlendiği toplantıda konuşan Osmanlı, Balkanlar ve Ortadoğu uzmanı, Amerikalı tarihçi Prof. Dr. Justin Mc Carthy, Birinci Dünya Savaşı tehlikesi karşısında Osmanlı Ordusu seferberlik durumuna geçerken Ermenilerin kendi ülkelerine hizmet etmeleri yerine Rusların tarafını tuttuklarını söyledi.
Ermenilerin Rus yanlısı siyaset izlediğini belirten Profesör Justin Mc Carthy şöyle konuştu, "Ruslar 1828 yılında günümüzde Ermenistan Cumhuriyeti'nin başkenti olan Erivan ilini aldı, Türkleri oradan çıkardı ve Türk topraklarını vergi bile almadan Ermenilere verdi. Ruslar biliyorlardı ki Türkler orada kalsalardı daima topraklarını fethedenlere karşı düşmanlık besleyeceklerdi. O yüzden Türkleri oradan çıkarıp Ermenileri yerleştirdiler. Ruslar 1877-78 savaşı sırasında Anadolu'yu istila ettiler ve bir kez daha Ermenilerin birçoğu Rusların tarafını tutup onlara rehberlik ve casusluk yaptı. Ermeniler işgal edilmiş topraklarda “polis gücü” görevini üstlendiler ve Türk halkına eziyet ettiler. 1878 barış antlaşması sonucunda Kuzeydoğu Anadolu'nun büyük bir kısmı Osmanlılara geri verildi. Ruslara yardım etmiş olan Ermeniler kendilerinden intikam alınacağından korkarak kaçtılar. Halbuki Türkler hiç de intikam almak yoluna gitmedi"
Ayaklanan Osmanlı Ermenileri Rusya'nın yanında yer alarak kendilerini güçlü hissettiklerini vurgulayan Profesör McCarthy, "Rusya, isyancıların ayaklanmayı örgütlemelerini ve Osmanlı imparatorluğuna gizlice insan ve silah sokmalarını sağlayan bir üs durumundaydı. Ruslar yeniden gelecek olurlarsa neler olacağını biliyorlardı. Ermenilerin Rusların safında olduğunu da görebiliyorlardı. Böylece 800 yıllık barış içinde birlikte yaşamın sonu geldi" diye konuştu.
Van'ı ele geçiren Ermenilerin bölgedeki tüm Müslümanları öldürdüğünü belirten Profesör Mc Carthy, Ermenilerin işgal edip kendilerinin olduğunu iddia ettikleri 6 vilayette Ermenilerin iki katı Müslüman yaşadığının altını çizdi. “Osmanlı Ermenistan'ı olarak adlandırılan altı vilayetin (Sivas, Mamüretülaziz ( Elazığ), Diyarbakır, Bitlis, Van ve Erzurum) nüfusunun sadece yüzde 17'si Ermenilerden oluşuyordu. Bu bölgede nüfusun yüzde 78'i Müslümandı. Rusların teşviki ile devlet olma hayaline kapılan Ermenilerin…., Birinci ve ikinci dünya savaşlarında yaşananlar ile ilgili bilgi ve belgelerin İngiliz arşivlerinde tutulduğunu söyledi.
McCarthy, aynı zamanda Balkanlar da yaşayan Türk ve Müslüman toplumun da etnik temizlik siyaseti karşısında nüfusunun üçte ikisini kaybettiğini, ancak bunların yeteri kadar gündeme getirilmediğini ifade etti.
Osmanlı askerleri tarafından Ermeni kilise, manastır ve sığınaklarında ele geçirilen bu cephanelerin öz savunma amaçlı kullanılamacağını ve bunların terör silahları olduğunu belirten Profesör Mc Carthy, "Bu silahlar ve bombalar belirli hedefleri havaya uçurmak ve halkı korkutmak amacıyla kullanılıyordu. İki hafta önce Belçika'daydım ve bunun işe yaradığını gördüm" diye ifade etti.
Milli kültür, devlet, millet ve İslam şuurundan bi haber, yalın ayaklara, bizden gözüken biz olmayan hainlere duyurulur.

Saygılarımla   Yrd. Doç. Dr. Özden TAŞĞIN

Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.