banner461

BSTM’den Sanayi İşletmelerine Önemli Uyarı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Sanayi İşletmelerinin yıllık işletme cetveli vermeleri konusunda önemli uyarılarda bulunuldu.

BSTM’den Sanayi İşletmelerine Önemli Uyarı
08 Ocak 2016 Cuma 13:45

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada Sanayi İşletmelerinin yıllık işletme cetveli vermeleri konusunda önemli uyarılarda bulunuldu.

Konuya ilgili açıklamada; “6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği Sanayi Sicil Belgesi almış sanayi işletmelerinin 2015 yılına ait faaliyetleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı Yıllık İşletme Cetveli’nin en geç 30 Nisan 2016 tarihi mesai bitimine kadar Kanunun 8 inci maddesi gereği sanayi işletmesi sahibi hakiki şahıs ise bunlar veya var ise işletme müdürleri, hükmü şahıs olduğu takdirde işletme müdürleri tarafından aşağıda belirtildiği şekilde verilmesi gerekmektedir. Müdürlüğümüzden temin edecekleri veya Bakanlığımız web sayfası -www.sanayi.gov.tr Hizmetlerimiz Üretici ve Sanayiciler -Sanayi Sicil Belgesi Hizmetleri- Sanayi Sicil Belgesi nasıl alınır sayfasında Dosyalar bölümünde yer alan,Yıllık İşletme Cetveli SANSİCB formu doldurularak bir dilekçe ekinde Nevşehir Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğüne verilir. Veya, Bakanlığımız Web Sayfası (sanayi gov.tr)”e-hizmetleri “başlığı altında bulunan “Yıllık İşletme Cetvelleri İşlemleri’ linki kullanılarak Yıllık İşletme Cetveli bilgileri elektronik ortamda girilir. Yıllık İşletme Cetveli’ni 30 Nisan 2016 tarihine kadar vermeyenlere Kanunun 9.maddesi gereği 881 TL idari para cezası uygulanır. Sanayi Sicil Belgesi Vizesi: Sanayi Sicil Belgesi veriliş tarihi itibariyle iki yılda bir vize edilmektedir. Sanayi İşletmeleri; kamu kurum ve kuruluşlar ile olan ilişkilerinde (sanayi aboneliğinden elektrik kullanma, KDV iadesi gibi)sorun yaşamamaları için Sanayi Sicil Belgesi’nin süresi içinde Vize yapılması konusunda gerekli dikkati göstermelidir. Sanayi İşletmelerinin Bildirim Yükümlülüğü 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu’nun 4 üncü maddesi gereği, verilen beyannamelerde meydana gelen değişiklikleri (unvan, adres değişikliği, ürün değişikliği veya ilavesi gibi) kapanma ve faaliyete geçme durumlarını 1 (bir)ay içinde Müdürlüğümüze bildirmeyenler hakkında Kanunun 9 uncu maddesi gereği 881 TL idari para cezası uygulanır” açıklamalarına yer verildi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.