banner461
banner195

Bu Görüntüden 2015’te Kurtulacak mıyız?

Son günlerde Kale civarında sanki yeni keşfedilmiş gibi kamuoyuna sunulan yer altı şehrinin içerisinde bulunduğu alanda halen eski virane yapıların olması dikkatlerden kaçmazken, söz konusu alanın ne zaman ilimize faydalı bir hale getirileceği merak konusu.

 Bu Görüntüden 2015’te Kurtulacak mıyız?
31 Aralık 2014 Çarşamba 16:50

banner143
banner134

NEVŞEHİR(MHA) Son günlerde Kale civarında sanki yeni keşfedilmiş gibi kamuoyuna sunulan yer altı şehrinin içerisinde bulunduğu alanda halen eski virane yapıların olması dikkatlerden kaçmazken, söz konusu alanın ne zaman ilimize faydalı bir hale getirileceği merak konusu.

Kimilerine göre Nevşehir’in tarihi birikimi yok edildi, kimilerine göre ise önümüzdeki yıllarda Nevşehir yepyeni bir turizm bölgesi kazanacak. Ama ortada olan bir gerçek var ki, o da kafanızı kaldırıp batkınızda bu görüntülerin yüreklerinizi sızlatıyor.

TOKİ ve Nevşehir Belediyesinin işbirliği ile ilimizde ilk kez uygulanan kentsel dönüşüm uygulamasının durağı olan Kale ve civarındaki mahallelerde yapılan çalışma henüz tam anlamıyla bitirilmiş değil. Kale ve civarındaki mahallelerde yer yer halen yıkılmayı bekleyen, kimisi yarım yamalak yıkılmış binaları görmek mümkün.

Muhtemelen Nevşehir Belediyesinin bu yaz aylarında yıkması beklenen atıl ve yarım bırakılan binaların şimdilik ortaya koyduğu görüntü yürekli burkmaya devam ediyor. Şehrin en eski yerleşim merkezleri olan Kale ve civarındaki yerleşim alanlarında ortaya serilen bu görüntülerin bir an önce ortadan kaldırılması bu şehirde yaşayan çok büyük bir kesimin en büyük beklentilerinden biri.

Bu arada halen içerisine ve dışına kameralar yerleştirilerek korunması planlanan, cemaati bile kalmayıp zaman zaman hırsızlık olaylarına maruz kalan camilerin ise ne olacağı merak konusu. Zira cemaati kalmadığı için kullanılmayan ve kendini bilmezlerin zarar verdiği camilerin daha ne zamana kadar bu şekilde ayakta kalabileceği de koskoca bir soru işareti.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
KALENİN GÜLÜ - 3 yıl önce
gelecek seçime yatırım olsun dur bakalım kaleye varana kadar ne işler var yapılacak demi ama acelesi yok ...
Avatar
hasan emmi - 3 yıl önce
hasan emminiz gazeteci ya güya uyanık kale pisliğini bile yeraltı şehri bulduk hemde dünyanın en büyüğü diye gazeteleri çağırarak haber yaptırıyo sizde yutuyorsunuz...derdi yer altı şehri değil oy oy oy uyanın millet artık...şehir mi var o zaman belediye temizleyip seçime kadar turizme açsı n bakalım...yemezler..........
Avatar
Vatandas - 3 yıl önce
Ya arkadas bu kadar gamsizlik olurmu..Allahtan korksunlar,yer alti sehrini orda oturan kime sorsan bilirdi.
Cunku bende orda oturuyordum..Madem bu kadar bekleyecektin neden o insanlari cikardin ordan alelacele,neden magdur ettin..O kadar vebal aldiniz eski yardimciniz Cafer Okurun yaptiklarini belgesiyle anlatirdim .allaha havale ediyorum sizleri!!!
Avatar
Ortadirek - 3 yıl önce
Hasan basgan yaptigi buyuk hatayi sozde kesifle kapatmaya ugrasiyor... O bolgenin altinin yerlesim alani oldugu yillardir bilinmekte... Uzerindeki tarihi Rum evleri komple mahalle tadilattan gecirilip, yer alti sehri ile birlestiginde muthis proje cikardi...
Ama rant hesaplari tutmadi, simdi nasil kendine lehine cevirebilir onun derdinde... Bu halk sizi yagmaci, yikici ve talanci olarak bilecek...