banner461
banner195

Bütün İlçe Termal Su İle Isınıyor

Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde belediyenin son yıllardaki girişimleri ile ilçedeki bütün konutlar termal ısı enerjisi ile ısıtılır hale getirildi.

Bütün İlçe Termal Su İle Isınıyor
22 Ağustos 2013 Perşembe 11:15

banner143
banner134

 NEVŞEHİR(MHA) Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde belediyenin son yıllardaki girişimleri ile ilçedeki bütün konutlar termal ısı enerjisi ile ısıtılır hale getirildi.

Kozaklı Belediye Başkanı Erdoğan Çelik, Dünyada en çevreci ısınma modeli olarak bilinen jeotermal enerjiyi, Kozaklı merkezdeki tüm yerleşim birimlerine ulaştırdıklarını belirten Çelik, göreve geldiklerinde Kozaklı'daki konutların üçte birinin jeotermal enerjiyle ısındığını, yaptıkları çalışmalarla Kozaklı merkezdeki ana mahallelerin tamamına bu enerjiyi ulaştıklarını kaydetti.

Çelik, “Göreve geldiğimiz günden itibaren jeotermal enerjiyle ısınmaya önem verdik. Göreve başladığımda Kozaklı'da çok az bir bölge sıcak Sudan faydalanabiliyordu. Yaptığımız çalışmalar sayesinde neredeyse Kozaklı'nın bütün mahallelerine ulaştık. Jeotermal kaynak hattını genişlettik. En son olarak ise jeotermal kaynaktan faydalanamayan merkezdeki tek mahallemiz olan Yıldız Evler Mahallesi'ne de hattı döşedik ve böylelikle bütün mahallelerimiz jeotermal kaynakla ısınmaya başladı."

Bölgede ısınmada ve kaplıcada kullanılan sıcak suyu kurdukları renjeksiyon sistemiyle tekrar kaynağına ulaştırdıklarını kaydeden Kozaklı belediye başkanı Erdoğan Çelik, renjeksiyon sistemiyle yer altı sularının tekrar yükseldiğini ve böylelikle Kozaklı'ya yıllarca yetecek sıcak su kaynaklarını tekrar beslemeye başladıklarını sözlerine ekledi.


Kaynak: Yayıncı FİB Haber
banner15

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.
Avatar
Caresiz... - 5 yıl önce
Hangi butun mahallerere ulastirmis yalan ki konusmasin... 200 evlere gitmismi su da butun mahalle diyor uyanmadan baglica mahallesine gitmismi, eski kozakliya gitmismi!!!